SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Bosna Hersek’te Artık Avrupa Birliği Üyesi

Bosna Hersek’te Artık Avrupa Birliği Üyesi
Bu haber 21 Eylül 2016 - 9:07 'de eklendi ve 3.554 kez görüntülendi.

Avrupa birliğinden alınan kaynaklara göre, geçtiğimiz şubat ayında Avrupa Birliğine girmek üzere tam üyelik için başvuran Bosna Hersek’in başvuru şartlarını yerine getirdiği ve gereken bütün kriterlere tam olarak uyduğundan dolayı Avrupa Birliğine resmi olarak kabul edildi.

Bosna Hersek’in Avrupa Birliğine girmesi hakkındaki karar bugün Genel İşler Konseyinin toplantısında alındı. Tahmini olarak 1 yıl sürmesi planlanan başvurunun incelenmesi sonucunda, komisyon detaylı bir rapor hazırladı. Bunun üzerine Bosna Hersek Avrupa Birliği ile üyelik hakkında müzakerelere başladı. Avrupa Birliği Dönem Başkanı Slovakya’nın Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ivan Korcok, “Bugün Bosna Hersek için çok güzel bir gün. Bizim için de çok mutlu bir gün. Avrupa Birliği’nin genişleme sürecinde çevre ülkelere büyük oranla ilham aşıladığını hissediyoruz” diyerek görüşlerini belirtti.

Önümüzdeki aylarda ise Avrupa Birliği Komisyonu, Bosna Hersek’in şimdilik var olduğu hükumetine içinde binlerce soru olan bir belge gönderecek. Ayrıca ülkenin ekonomik yapısı da çok detaylı bir incelemeden geçecek. Bunun yanında Demokratik hak ve özgürlüklerde dahil olmak üzere insan hakları konuları da incelenerek Bosna Hersek’e geri dönüş yapılacak. Bütün bu olayların ardından Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdiç Avrupa Birliği üyelik başvurusunun kabulünü “Tarihi bir an” olarak nitelendirdi ve yaşanan bu gelişmelerin genç nesiller için olağanüstü güzel bir haber olduğunu belirtti. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA