SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

İsrail Eski Başbakanı Şimon Peres’in Cenaze Töreni Düzenlendi

İsrail Eski Başbakanı Şimon Peres’in Cenaze Töreni Düzenlendi
Bu haber 30 Eylül 2016 - 19:33 'de eklendi ve 3.360 kez görüntülendi.

Cenaze törenine katılanlar arasında bulunan, Türkiye Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ise Türkiye’yi temsilen cenaze törenine katıldı. Geçtiğimi 28 Eylül Çarşamba günü vefat eden eski İsrail Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Şimon Peres’in bedeni, Batı Kudüs’te bulunan Herzl Dağında düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi.

Feridun Sinirlioğlu’nun Türkiye’yi temsil ettiği törende başka liderler ve temsilcilerde bulunuyor. Amerika Birleşik Devleti Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton ve ilginç bir isim olan Filistin devlet başkanı Mahmud Abbas’da cenaze törenine katıldı.

Cenaze töreninde bulunan Barack Obama’nın, Yahudi ve Musevilere ait olan Kippa isimli takkeyi de taktığı görüldü. Filistin devlet başkanı Mahmud Abbas’ın, Şimon Peres’in cenaze törenine katılma isteği ve taziye mesajı yayınlamasını, Filistin halkı ve Filistinli sivil halk örgütleri tarafından olumsuz tepkilerle karşılanmıştı. Bunun yanında İsrail’in şimdiki Başbakanı Binyamin Netenyahu ile Mahmud Abbas’ın cenaze töreni sırasında el sıkıştıkları da kameralar tarafından kaydedildi. Ayrıyeten Şimon Peres için “Sevgili yol arkadaşım” ifadesini kullanan Barack Obama, “Siyonist inancın merkezinde adalet ve umudun olduğunu gösterdi” diyerek görüşlerini bildirdi. Barack Obama, yaptığı konuşma sırasında da Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas’a cenaze töreninde bulunduğu ve Filistin ile İsrail’in ilişkilerini düzeltmesi adına yardım ettiği için teşekkür etti. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA