SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Küba Kansere Çare Buldu!

Küba Kansere Çare Buldu!
Bu haber 20 Eylül 2016 - 10:56 'de eklendi ve 3.813 kez görüntülendi.
Küba’da tahmin edilen yaşam süresi 80 yıl civarında, yani Amerika Birleşik Devletlerinden fazla! Bebek ölümleri ise bazı noktalarda neredeyse sıfır. Hastaneler ise hemen hemen her yerde ücretsiz. Asıl olay ise kanser aşısı olan Cimavax. Japonya ve Avrupa ülkelerinin ardından Amerika üzerinde klinik testlere yavaş yavaş başlandı bile.
 
Pekala Küba devleti yıllar süren yoksulluğa ve zorluğa rağmen nasıl oldu da sağlık alanında bu kadar ilerledi? Cevap çok basit, azimle! Zamanında kendisi de sağlıkçı olan Che Guevara neredeyse bütün sağlık hizmetini ve tıbbın gelişimini öncelikli olarak belirledi. 1976 senesinde bu sözler Küba anayasasına eklendi. Anayasadaki 50. Madde ise şöyleydi: “Herkesin sağlıklı olmak ve sağlık hizmetlerinden yararlanmaya hakkı vardır. Devlet bu hakları ücretsiz tıp ve hastane hizmetleri ile garanti eder. Anayasaya eklenen bu maddenin ardından Küba’da diş operasyonlarından cinsiyet değişimine kadar birçok sağlık hizmetleri ücretsiz. Küba’da 170 kişi başına toplamda 1 doktor düşüyor. Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre bu oran İtalya’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

2008’deki tıbbi denemelerin ardından, Cimavax aşısı olan hastalarının, diğer kanser hastalarına göre 4 ila 6 ay arasında daha uzun yaşadıkları belirtildi. Bu başarının sonucunda Küba Sağlık Bakanlığı Cimavax kanser aşısını halka ücretsiz bir şekilde dağıtmaya başladı. Küba’daki 1000 kişiden sonra Avrupa’da da 1000 kişi Cimavax aşısı üzerinden teste tabi tutuldu. Avrupa’daki denemelerin sonucunda ise Cimavax aşısının ömrü bir yıla kadar uzattığı ve 60 yaş altındaki hastalarda çok daha iyi sonuç verdiği tespit edildi.

Cimavax aşısı doğrudan tümöre saldırmıyor, tümörün ortaya çıkardığı ve kanda ikamet eden “epidermal büyüme faktörü” adlı bir proteini hedef alıyor. Cimavax aşısı sayesinde bu protein hücrelere bölünmesini ve büyümesini söylüyor ve bunun sonucunda kanser önce kanserin çıktığı ilk organa, sonrasında ise bütün vücuda yayılmaya başlıyor. İşte burada Cimavax aşısı “epidermal büyüme faktörü” adındaki proteinin kanser hücrelerine yapışmasını engelleyerek çalışıyor.
Küba’lı sağlık uzmanları Cimavax’ın önleyici bir aşı olmadığını söylüyor. Vücutta var olan tümörlerin kontrolsüz bir şekilde büyümesini ve metastaz evresini geçmesini engelliyor. Uzmanlar laboratuvar ortamında yapılan testler sonuç verirse, bir gün Cimavax aşısının insanların çocukken bile yaptırabileceği önleyici bir kanser aşısı haline geleceğini söylüyor. 
Bu aşıdan yararlanmak isteyen insanlar öncelikle Küba sağlık kurumlarına müracaat etmeniz gerekiyor. Kısacası detaylı bir rapor atmanız gerekecek, ardından ise pasaport ve Küba’ya seyahat işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. 

Küba’da kansere karşı üretilen diğer bir ilaç ise mavi akrep zehri:
1980’lerin başında Guantanamo Üniversitesinden Profesör Jose Felipe Monzon yılan, örümcek ve de akrep zehirleri üzerinde detaylı bir araştırma yaparken, belli bir tür akrep zehrinin fare ve köpekler üzerindeki tümörü büyük oranda küçülttüğünü fark etti. Ardından Profesör Jose Felipe Monzon, keşfettiği bu ilacı kanser hastalığından muzdarip olan küçük bir kız çocuğu üzerinde denedi. Bu gün ise kanser hastası olan kız şimdi genç bir hanımefendi oldu ve halen daha yaşıyor. 
Küba devletinin ilaç kurum olan Labiofam bu ilacı inceledi ve hiçbir tehlikesi olmaması sebebiyle piyasaya dağılımını kabul etti. Bu ilaç 20 yıldan beri üretilerek kanser hastalarına veriliyor. Ayrıca Vidatox adında bir ilaç daha üretiliyor; fakat henüz kansere çare olup olmadığı bilinmediğinden dolayı dağıtımı henüz yapılmamış durumda. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA