SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Macaristan Avrupa Birliğinden atılıyor mu?

Macaristan Avrupa Birliğinden atılıyor mu?
Bu haber 13 Eylül 2016 - 22:05 'de eklendi ve 3.685 kez görüntülendi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Macaristan’ın Avrupa Birliğinin esas kurallarına uymadığını gerekçe göstererek, Macaristan’ın Avrupa Birliğinden atılması yönünde beyanlarda bulundu. Jean Asselborn, Macaristan’ın uyguladığı usulsüz ve kanunsuz davranışların hesabının Avrupa Birliği kuralları çerçevesinde sorulmasını istedi. “Macaristan gibi her kim savaş sığınmacılarına karşı kötü davranır ya da adalet ve basın özgürlüğünü ihlal ederse Avrupa Birliğinden dışlanmalıdır.” Diyerek düşüncelerini belirtti.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Macaristan’da bulunan sığınmacıların zor yaşam koşullarına değindi ve sığınmacıların “hayvan gibi yaşadığı” gibi büyük bir iddiada bulundu. Bilindiği gibi Avrupa sınırları içerisine mülteci ve sığınmacı alınmasına karşı gelen Macaristan, sığınmacıların Avrupa’ya girmesine kısıtlama getiren ilk ülke olmuştu. Macaristan Başbakanı Victor Orban, sığınmacıların ülkeye girişini engellemek adına ülke sınırlarını tel örgülerle çevirmişti. Ayrıca Sırbistan ve Hırvatistan sınırına çit ve duvar gibi, sığınmacıların ülkeye girmesini engelleyen güvenlik önlemleri de alınmıştı. Macaristan, ülkeye herhangi bir yasa dışı yol ile girişlere de kesin bir şekilde ceza koymuştu. Bazı çevreci ve insani yardım kuruluşları, Macaristan’a sığınmak isteyen kişilerin çok zor şartlar altında yaşadığını ve Macaristan hükumeti tarafından işkence gördüğünü iddia etmişti.

Olaylar bu denli büyürken Macaristan’ın cevap vermesi de gecikmedi. Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Lüksemburg’un “Macaristan Avrupa Birliğinden kesinlikle atılmalı” tepkisine yanıt verdi. Peter Szijjarto, “Macarlar tarih boyunca Avrupa’yı ve yoldaşlarını korudu, şimdi de  aynı şekilde tarih boyunca olan tutumunu koruyor. Macar hükumeti 2 Ekim 2016’da yasa dışı göç, Brüksel’in zorunlu ihracı ve Jean Asselborn tipi insanlar hakkında fikirlerini belirtecek. Avrupa Birliğinden çıkış hakkını ne Brüksel bürokratları, ne de Lüksemburg Dışişleri bakanı üzerine alamaz” diyerek Macaristan’a karşı sert bir şekilde konuştu.

Lüksemburg Dışişleri bakanı Jean Asselborn’un Avrupa birliğinin güvenliğini ve tarih boyunca gelen kadim kültürünü imha etmeye çalıştığını iddia eden Peter Szijjarto, “Bu güne kadar da Dışişleri bakanı Jean Asselborn’un ciddiyetten uzak bir karakteri olduğunu zaten biliyorduk. Brüksel’den sadece birkaç kilometre uzakta olduğu belli ama kendisi sinirli, kibirli ve oldukça azarlayıcı bir şekilde konuşuyor. Macaristan devletini Avrupa Birliğinden atmak istiyor ama kendisinin bu düşüncesini ciddiye alacak siyasetçilerin arasından çoktan ayrıldı. Bir Nihilist gibi Avrupa Birliğinin güvenliğini ve kültürünü düşünüyor ve bu konuda yorulmadan çalışıyor” diyerek düşüncelerini belirtti.

Bilindiği üzere Avrupa Birliği kurallarına göre bir ülkenin üyeliği, diğer Avrupa Birliği ülkelerinin oy oranları sonucunda askıya alınabiliyor. Buna bir örnek verecek olursak, Avrupa Birliği 2000 yılında Avusturya’da aşırı sağcı partinin var olan hükumette yer alması sonucunda Avusturya’nın Avrupa Birliğindeki oy kullanma hakkını geçici olarak askıya almıştı. Aynı zamanda 2 Ekim’de yapılacak olan referandumda, sığınmacıların Macaristan’a alınıp alınmaması gerektiğine de karar verilecek.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA