SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Microsoft Rusya’da Yasaklanıyor

Microsoft Rusya’da Yasaklanıyor
Bu haber 30 Eylül 2016 - 23:48 'de eklendi ve 3.360 kez görüntülendi.

Rusya Federasyonu devlet başkanı Vladimir Putin, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Microst’a ait olan bütün alt yazılım ve kapsamındaki uygulamaların kullanılmaması yönünde yaptığı çalışmaları söyledi. Rusya Federasyonu ve Vladimir Putin, alınan bu kararın Rusya ekonomisinin sarsılmaması ve batı teknolojilerinden kurtulmak istenmesi olarak gerekçe gösterdi.

Kremlin yetkililer tarafınca alınan bu karar tamamen Microsoft yazılımlarından kurtulmayı ve yerli ürünler kullanılmasını hedefliyor. Vladimir Putin basın açıklamasında ise şunları ifade etti; “Yabancı kaynaklı olan yazılım ve uygulamalar Rusya ekonomisine büyük zararlar veriyor. Bundan sonra Rusya topraklarında Microsoft’un ürünleri hiçbir şekilde bulunmayacaktır. Ayrıca, yabancı sermaye yazılım ve uygulamaların Rusya’da bulunması, yerel ekonomiyi etkiliyor. Eğer bunun önüne bir an önce geçmezsek, ilerleyen zamanlarda batı teknolojileri Rusya halkı için büyük sorunlara sebebiyet verebilir.” Dedi.

Rusya’nın yazılım ve uygulama konusunda daha öncede yerelleşmeye gittiğini biliyoruz. Özellikle Google yerine Rusya’nın resmi ürünü olan Yandex’i etkin bir şekilde kullandıklarını biliyoruz. Bilindiği üzere bilgisayarlar ve çoğu akıllı cihazın işletim sistemi olan Windows’da Microsoft’un yazılımı. Pekala Rusya Windows’u kullanmayı reddediyorsa neyi kullanacak? Kullandığı yeni işletim sistemi Windows’un yerini tutabilecek mi? Vladimir Putin’in isteği ile Rusya temizleme işlemine, ilk olarak Microsoft Office programlarından başlayacak. Ardından ise Rusya kendi işletim sistemini geliştirmeye yönelik adımlar atacak. Vladimir Putin’in isteği ile şu anda Moskova’da 650 bin civarı bilgisayardan Microsoft Office programları kaldırılmış durumda. Önümüzdeki senelerde Rusya’yı kolay olmayan bir değişim zinciri bekliyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA