SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Aynı Okul İki Farklı Tenefüs Saati

Aynı Okul İki Farklı Tenefüs Saati
Bu haber 14 Ekim 2016 - 15:30 'de eklendi ve 3.485 kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanlığının eğitim sitemini 5+3+4’den 4+4+4 olrak değiştirince okullarda yer sıkıntısı yaşanmaya başladı. Özellikle bölgelerinde tek olan okullar ilk ve orta okul diye ikiye ayrılmasına rağmen aynı binaları kullanınca okul normal eğitime geçemedi ya da yer sıkıntısı yaşandı. İl merkezlerinde okul dönüşümleri yapılarak bu sorun bir nevi çözüldü.

Aşağıda sadece Ardahan’da yaşanan sıkıntıyı gözler önüne sereceğiz fakat bu durum sadece Ardahanla sınırlı değil. Bir çok ilde aynı sıkıntılar mevcut neredeyse tüm bu durumdaki okullar tenefüs saatlerini değiştiriyor ve ilk ve ortaokul öğrencilerinin bir araya gelmesi engellenmiş oluyor.

Ardahan’da yan yana iki okulun ortak kullandığı bahçenin yetersiz olması yüzünden öğrenciler teneffüse sırayla çıkıyor. Kent merkezindeki Kazımkarabekir Caddesi’nde bulunan Merkez 23 Şubat ilk ve orta okullarında okuyan 850 öğrenci, 950 metrekarelik bahçeyi ortak kullanıyor. Öğrencilerin aynı anda bahçede bulunması halinde her birine ortalama birer metrekarelik alan düşeceği için önlem olarak teneffüs saatlerinde düzenlemeye gidildi.     

Milli Eğitim Müdür Vekili Fikret Çerkezoğlu, öğrencilerin yoğunluk yaşamaması için bir okulda ders yapılırken diğerinde teneffüse çıkıldığını dile getirerek, bu soruna çözüm bulmaya çalıştıklarını anlattı.

“Orta okulun başka bir binaya taşınması planlanıyor”     

Yan yana iki okulun bahçe sorununu çözmek için ortaokulu başka bir alana taşımayı düşündüklerini dile getiren Çerkezoğlu, “Bahçenin darlığı ve okulun yetersizliğinin farkındayız. Bu nedenle ortaokulu başka bir binaya taşımayı planlıyoruz. Ortaokulu kentteki eski sağlık lisesi binası ya da yeni halk eğitim binasına taşımayı planlıyoruz. O zaman bahçenin tamamını ilkokul kullanmış olur” dedi.     

Öğrencilerden Berfin Mengi de daha rahat bir bahçe ve okul istediklerini belirterek, “Okulumuz sadece bahçe konusunda sorunlu değil, birçok konuda da eksikliklerimiz var. Örneğin fiziki yetersizlikten dolayı laboratuvar konusunda sıkıntılarımız var. Fen dersi için birçok şey pek mümkün olmuyor. Sınıflar bile hiçbir şekilde eşit değil” diye konuştu.     

Öğrencilerden Mahir Karaçam ise bahçe yetmediğinden dolayı oyun oynarken bir başkasına çarpmak zorunda kaldıklarını ve küçük çaplı kazalar yaşadıklarını anlattı.     

Veliler de iki okulun kullandığı bahçenin darlığı nedeniyle öğrencilerin hareket alanlarının sınırlı olduğunu, okula giriş ve çıkışlarda da yoğunluk yaşandığını belirterek, soruna çözüm bulunmasını istedi.     

Ortaokul binasının fiziki açıdan yetersizliği yüzünden sadece 5 dersliğin ayrılması nedeniyle öğrencilerin bir bölümü okula bitişik Merkez Halk Eğitim Müdürlüğü binasında eğitim görüyor.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA