SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Bakanlık ÖABT Branş Sıralamasını Hala Açıklamadı

Bakanlık ÖABT Branş Sıralamasını Hala Açıklamadı
Bu haber 15 Eylül 2016 - 19:05 'de eklendi ve 3.542 kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 15 bin öğretmen alımı için ÖABT sınavına girmeyen adayların sözlü sınavlarını tamamladı. Sıra ÖABT sınavına giren öğretmenlerin mülaklatlarına geldi. ÖABT sınavına girmeyen öğretmenlerin branş sıralamaları ÖSYM tarafından yayımlanmıştı. Bu yayımlanan branş sıralamalarında ÖABT sınavına girecek öğretmenlerin de sıralamaları vardı fakat bu sıralamalar doğru değildi çünkü ÖABT sınavı daha yapılmamış ve ortalamalara katılmamıştı.

Bakanlık Sıralamaları Yayınlamadan Sözlü Sınav Yeri Tercihi İstedi

Bakanlık ÖABT öğretmenlerinin branş sıralamalarını yayınlamadan onlardan sözlü sınav merkezi tercihlerini yapmalarını istedi. 17 branştan öğretmenler sıralamalarını bilmeden 18 sınav merkezi arasında 5 tercihte bulundular. Bakanlık sözlü sınav yerlerini açıkladı ve sınava kılavuzda olduğu gibi açıklanan kontenjanın 3 katı kadar adayı içeriyordu. Fakat son çağrılan adayın KPSS puanı bilinmiyordu çünkü sıralama açıklanmamıştı.

Sıralamaların Açıklanması Neden Önemli?

Sıralamaların önemi yapılacak ikinici atamada ortaya çıkıyor. Bakanlık ikinci ek 15 bin atama için Maliye Bakanlığından izin alınca bunun 5 bin kontenjanını 6 yıl aralıksız çalışan dershane öğretmenlerine ayırdı. Geriye kalan 10 bin öğretmen alımı için branş bazında sıralama önemli hale geldi. Eğer branş bazında sıralamalar açıklanırsa adaylar atanma şansı olup olmayacağını sıranın kendisine gelip gelmeyeceğini öğrenebilecekler. 

Eğer sıralama açıklanmazsa herkesin içinde torpil mi yapılıyor kuşkusu oluşacak ve hem ÖSYM’ye hem de MEB’e güvenleri kalmayacak. Bu yüzden branş bazında sıralamalar en kısa zamanda açıklanmalı ve adaylar sözlü sınavlara içleri rahat bi şekilde gitmeliler. Çünkü sözlü mülakatlar 19 Eylül itibaryile başlayacak ve bunun için uzun bir süre kalmadı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA