SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Okullar 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı İle Başlayacak

Okullar 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı İle Başlayacak
Bu haber 18 Eylül 2016 - 21:46 'de eklendi ve 3.940 kez görüntülendi.
Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda haince düzenlenen darbe girişimi kontrol altına alınmış ve yüce milletimiz, hainlere üstün bir başarı göstererek adını “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” olarak tarihe altın harflerle yazdırmıştı. İşte burada Milli Eğitim Bakanlığı, genç ve gelecek nesillere övünç kaynağı ve milli iradenin farkına varılması adına 2016 – 2017 Eğitim Öğretim yılları arasına 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinlik Programını da ekledi.
İşte 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinlikleri Programı Takvimi:
19 Eylül Pazartesi günü okul açıldığında standart olarak İstiklal Marşı ve okul idaresi tarafından konuşma gerçekleştirilecek, ardından ise “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” konularını kapsayacak şekilde bir dizi tören düzenlenecektir. Törene okul yanındaki gazi ve şehit yakınları da davet edilecektir. Ayrıca tüm öğrencilere “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” adı altında konun tüm detaylarını anlatan broşürler, okul idaresi tarafından dağıtılacaktır.
Açılış töreninin ardından “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” hakkındaki broşürler öğrenciler dağıtılacak ve okuldaki tüm sınıf ve şubelerde ilk ders saatinde öğrencilere 15 Temmuz akşamı gerçekleşen bütün her şey anlatılacaktır. 
Bir sonraki gün, 40 dakika boyunca Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe içeren derslerde 15 Temmuz Demokrasi Kahramanlarımıza hitaben öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlatan mektup yazılacak, ardından bu mektuplar ileride okunmak üzere okul idaresinde saklanacaktır. 
Ayın 22’sinde ise, bir önceki gün gerçekleştirilen etkinliklerin ardından ardından “Vatan ve Bayrak” konulu şiir dinletisi düzenlenecek ve “Milli Birlik ve Beraberlik, Batan Sevgisi, Demokrasi, Yurt Bilinci” konularında sohbet, söyleşi veya seminerler düzenlenecektir.
Ayın 23’ünde ise, bir 40 dakika boyunca da Vatan savunması, istiklal ve istikbal uğruna canlarını feda eden “15 Temmuz Şehitlerimiz” için İmam Hatip Okulları öğrencileri tarafından Kur’an hatimlerinin duası yapılacaktır.

Okulun ilk günü düzenlenecek bu törenlerin ardından, okulun ilk haftası boyunca ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şu şekilde bir takvim uygulanacaktır:
“15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” konulu röportaj, sinevizyon gösterileri ve EBA’da yayınlanacak olan anma programları bütün öğrenci, veliler ve gazi ile şehit yakınlarına izlettirilecek. 
Demokrasi, şehitlik, milli irade, yurt savunması konularını içeren şiir ve metinlerin Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Tarih derslerinde işlenecek ve bu konular hakkında sohbet edilecektir.
Her okulun girişlerinde veli ve ziyaretçilerin görebileceği yerlerde “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” köşelerinin oluşturulması konularıyla ilgili görsellerin, resimlerin, fotoğrafların, özlü sözlerin, şehitlik konulu ayet ve hadisler ile ilgili diğer yazılı metinler sergilenecek ve bunlar hakkında detaylı bir doküman ortaya çıkarılacaktır.
“15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” etkinlikleri hakkındaki fotoğraf, röportaj, haber ve benzeri, görsel ve yazılı her türlü metin sınıf panolarına paylaştırılacaktır.
15 Temmuz 2016 tarihinde şehit olan Demokrasi Kahramanlarının ailelerinin, şehitlerin bulunduğu illerdeki her okulun öğretmen ve öğrencileri tarafından ziyaret edilecek.

Okulun ilk haftasındaki etkinliklerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı, 2016 – 2017 eğitim öğretim yılına da çeşitli etkinlikler yaymış durumda:
100 temel içerisinden öğrencinin yaşına ve seviyesine göre belirlenen; vatan, milli birlik ve dayanışmayı konu alan kitaplar, yıl boyunca öncelikli olarak okutulmasına önem gösterilecektir.
İl veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince “Öğrenci Gözüyle 15 Temmuz” konulu resim, şiir, kompozisyon, tiyatro, afiş, slogan, fotoğraf, animasyon, maket, web sitesi, kısa metraj film ve senaryo yarışmaları düzenlenecek.
Ayrıca 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen menfur kalkışma hareketinin izlerini taşıyan olay mahalleri öğrenci ve öğretmenler tarafından ziyaret edilecek.
Yıl içerisinde 15 Temmuz Şehitleri anısına “Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı” oluşturulacak.
Ayrıca yıl içerisinde, okulun ilk günü ve ilk haftasında düzenlenen bütün etkinlikler, şiir yarışmaları, animasyon ve tiyatro gösterilerinin her biri okullara ait olan web sayfalarının haber bölümünde anlık olarak yayınlanacaktır. 

Fiziki şartları uygun olan okullarda düzenlenen etkinlikler toplu olarak konferans salonu, spor salonu veya diğer yerlerde, imkanı yetmeyen diğer okullarda ise tüm sınıf ve şubelerde ilk ders saatinde yapılacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA