SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Tarih Öğretmeni Olamadı Kasap Oldu

Tarih Öğretmeni Olamadı Kasap Oldu
Bu haber 12 Ekim 2016 - 14:10 'de eklendi ve 3.806 kez görüntülendi.

10 Ekim tarihinde 20 bine yakın sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirildi. Yapıla bu atamalarda kimileri sevinirken kimileri de hayal kırıklığına uğradı. Sözlü mülakata çağrılan kontenjanlarında 3 katı aday arasına giren hatta KPSS puanına göre branş birincisi olan öğretmen adayları bile atanamadı. Antalya’da yaşayan Ayşegül Başar’da atanamadı ve baba mesleğini yapmaya karar verdi.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tarih Bölümünden mezun olup öğretmenlik formasyonu alan 25 yaşındaki Ayşegül Başar, atanamayınca eline satır ve bıçağı alıp baba mesleği kasaplığa başladı.

Antalya’nın Aksu ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki Ayşegül Başar, büyük bir hevesle okuduğu Ankara Üniversitesi tarih bölümünden 2007 yılında mezun oldu. Hayallerini süsleyen öğretmenlik için formasyonunu da alan Başar’ın hayatı planladığı gibi olmadı.

Öğretmen olabilmek için iki defa Kamu Personeli Seçme Sınavı’na(KPSS) giren Başar, atanamayınca rotasını başka bir alana çevirdi.

Baba mesleğini tercih eden Başar, bir miktar kredi çekip kasap dükkanı açtı. Yıllarca emek verip hak ettiği diplomasıyla beraber, sabah erkenden işe koyuluyor. Hazırlıklarını tek başına tamamlayan Başar, güç gerektiren satırla et işleme işinin üstesinden de gelmeyi başarıyor.

“Müşteriler beni görünce şaşırıyor”

Zaman zaman zorlandığını ancak işini hevesle yaptığını kaydeden Başar’ın en büyük destekçisi ise hem babası hem de meslektaşı Ali Başar oldu.

Elinde satırla dükkanda kendisini gören müşterilerinin şaşırdığını belirten Ayşegül Başar, şunları anlattı:

“Ankara Üniversitesi’nde okudum ama baba mesleği yapıyorum. İşim zor güç gerektiriyor. Çocukluğumdan bu yana bu işin içinde olduğum için çok fazla etkilemiyor. Atama konusunda bazı sıkıntılar var. Özellikle tarih öğretmenliği atamalarında büyük sorun var. İki defa KPSS’ye girdim ama atanamadım. Bu işe başlamış oldum severek yapıyorum artık. Buraya gelen müşterilerimiz beni görünce şaşırıyorlar. Ama önceden tanıyanlar olunca tebrik ediyorlar ve destekliyorlar, dışarıdan gelenler şaşıyorlar sadece. Özellikle kadın mesleği olmadığını vurguluyorlar. ‘Çok iyi yapmışsın sana yakışır’ diyenler de oluyor. Tarih bölümünü okurken bu işi yapacağımı düşünmemiştim ama şartlar bunu gerektirdi diyebilirim. Halimden memnunum.”

Başar, gelecekle ilgili planları arasında büyük bir restoran açmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA