SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Erken emeklilik başvuru şartları nelerdir?

Erken emeklilik başvuru şartları nelerdir?
Bu haber 21 Kasım 2016 - 22:53 'de eklendi ve 3.690 kez görüntülendi.

Yıpranma kararı ile 5 yıla varan seneler boyunca erken bir şekilde emekli olunabiliyor. İş tüzüğüne göre çok ağır ve insanı yıpratan işlerde çalışan işçilere ve memurlara ekstradan prim veriliyor. Bu ekstra olarak verilen prim, doldurulması gereken kotayı tamamlarken emeklilik için tamamlanması gereken yaşı geriye doğru çekiyor. Sonuç olarak yıpratıcı bir işte çalışıp, ekstra prim hakkından yararlandıktan sonra 5 seneye kadar erken emekli olabiliyorsunuz.

Bakıma ve yardıma muhtaç olan, bir engeli bulunan çocuğu bulunun kadınların sigortalarının prim günleri değişiyor. Bu şu demek oluyor ki Ekim 2008’den sonrasında 1000 günlük primi bulunan ve bakıma muhtaç bir çocuğu bulunan çalışan anneler 1250 günlük prim ödemiş sayılıyor. Ekstradan verilen 250 günlük prim ise çalışan kadının yaşından düşülüyor.

Erken emekli olmak için bir diğer istisna ise işgücü kaybı olan çalışan ve devlet memurlarını ilgilendiriyor. Yüzde 60 civarı işgücü kaybı olan işçiler ile başkasının bakımı altında bulunması zorunlu olan malul olanlar ise emeklilik için doldurulması gereken yaşı doldurmadan emekli olabiliyor. Yine de bu erken emeklilik için 10 yıl geçerli olan sigorta ve 1800 günlük primin ödenmiş olması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Kurulu’ndan tescilli rapor isteyenlere ise 1000 Türk Lirasından başlayan maaş veriliyor.

Aynı zamanda emekli olmak isteyip yaşa takılanlar hakkında yeni çözüm önerileri getiriliyor. Önümüzdeki sene itibariyle çıkması beklenen EYT (Emeklilikte Yaşına Takılanlar) hakkındaki yasa, şimdilik sadece kamuoyunda tasarı olarak görüşlere sunuluyor. Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında çıkacak olan yasa ise erken emekli olmak isteyen kişilerin, emekliliğe kalan her sene için maaşından yüze 5 kesintiyi kabul etmesi halinde erken emekli olarak emekli maaşı alınabiliyor. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA