SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

EYT Erken Yaşta Emeklilik isteyenler Randevu Bekliyor

EYT Erken Yaşta Emeklilik isteyenler Randevu Bekliyor
Bu haber 21 Kasım 2016 - 23:56 'de eklendi ve 3.917 kez görüntülendi.

Emeklilikte yaşa takılanlar mağduriyetlerinin giderilmesi için elinden geleni yapıyorlar ve bu emeklerini karşılığını da hükümetten gelecek iyi haberlerle pekiştirmek istiyorlar. Eski yasaya göre emekli olabilecekken yasa değişikliği sonra yaşa takılıp emekli olamayan bir çok kişi mağduriyetlerinin giderilmesi için çıkacak torba yasayı bekliyorlar.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( EYT ) son dakika haberlerini dakika dakika takip edip sizlere aktarıyoruz. Erken emeklilik, Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 2017 Emeklilik haberlerini anladik.com adresinden ekonomi kategorisinden takip edebilirsiniz.

2017’DE EYT MÜJDESİ GELİR Mİ?

Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. Bununla ilgili, şimdiye kadar 3 kıstas belirlenmişti.

SSK’lı da 8 Eylül 1999’a kadar emeklilik için iki şart vardı.

Birincisi, sigorta süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl),

ikincisi de 5000 gün prim sayısı.

Sonra üçüncü bir prim şartı daha geldi.

8 Eylül 1999’dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur’lular için de emeklilikte benzer şekilde yaş şartı konuldu. Vatandaşlar ise en çok yeni yılla birlikte 2017’de erken emeklilik konusunda müjdeli bir haber bekliyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın sinyalini verdiği Başkanlık Sistemi için referandum sinyalide seçim öncesi vatandaşları önümüzdeki yıl için ümitlendirmeye yetti.

EYT RANDEVU İSTİYOR ( 17 Kasım 2016)

EYT’liler sosyal medyada #EYTrandevuİSTİYOR hastagıyla Cumhurbaşkanı ve Başbakana sesini duyurmaya çalışıyor. Emeklilikte yaşa takılan binlerce insanın talebi erken emeklilik değil, ertelenen emekliliklerinin geri verilmesi.

#EYTrandevuİSTİYOR başlığıyla sosyal medyada binlerce tweet atan EYT mağdurları hükümetin taleplerini dinlemesini istiyor. İşte #EYTrandevuİSTİYOR başlığıyla atılan tweetlerde öne çıkanlar;

EYT SEVGİ SOLMAZ ‏@SEVGSOLMAZ #EYTrandevuİSTİYOR Erken emeklilik değil ERTELENEN emeklilik talebimiz @RT_Erdogan Güll Akman ‏

@Glakman12 #EYTrandevuİSTİYOR Kanunlar yürürlüğe girdiği günden sonrasını kapsar. Bizde niye öyle olmuyor? Adaletsizlik bu @RT_Erdogan

EYT Kemal GÜVEN ‏@Kmlgvn1 #EYTrandevuİSTİYOR @tcbestepe ye misafir olmak için Emeklilikte Yaşa Takilanlar Randevu Talep ediyoruz Başbakanım @RT_Erdogan

eyt selami tanır ‏@selamitanr Sn @RT_Erdogan @tcbestepe @TC_Basbakan @BA_Yildirim Artık dayanacak gücümüz kalmadı. #EYTrandevuİSTİYOR selami tanır

EYT Cevdet demirci ‏@Cevdetdemirci5 @RT_Erdogan #EYTrandevuİSTİYOR http://Sn.C.ba şkanımEYT mağduru halkına randevu ver lütfen Emeklilikte yaşa takılmak ne demek?

Torba yasa ile birlikte çıkması beklenen ve tekrar konuşulmaya başlanan yasa EYT yasası çıktı mı sorularına neden oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ya bu konu sürekli soruluyordu. Bakan şu açıklamalarda bulundu: ‘Emeklilikte yaşa takılmak şu demektir; primini ödemiş aslında prim günü dolmuş fakat yaş gelmediği için o limiti dolduramadığı için emekli olabilme fırsatına henüz sahip olamamış.

Emeklilikte yaşa takılanlar son durum ile ilgili bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanırsa eğer düzenlemelerin gerçekleşeceği belirtilmişti. Bu da prim günü şartına takılan 100 bine yakın vatandaş için sevindirici bir haber oluyor. Hazırlanacak formüle göre maaşlarının %60-70’ini aldıklarında emeklilik hakkı verilecek. TBMM Başkanlığı’na sunulan teklife göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar istisna sayılacak. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 360 gün içinde bu istisna ile emekli olmaları amaçlanıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA