SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Eyt son dakika gelişmesi yeni düzenleme geliyor

Eyt son dakika gelişmesi yeni düzenleme geliyor
Bu haber 20 Kasım 2016 - 0:31 'de eklendi ve 3.746 kez görüntülendi.

EYT yani erken emeklilik yasasının çıkması birçok kişiyi, özellikle emekliliği dört gözle bekleyen yaşlı insanları heyecanlandırdı. Yaşı sebebi ile binlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı emekli olamıyordu fakat EYT yasası ile gelecek kanuni düzenlemelerde bu sorun artık ortadan kalkacak.

Uzun süreler boyunca emekli olmak isteyen fakat yaş kısıtlamasına takılan vatandaşlar için yeni düzenlemeler getirilmesi düşünülüyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmesi planlanan EYT yasa tasarısının maddelerine göre, düşük emekli maaşını kabullenerek emekli olabilmek mümkün gibi gözüküyor. Emekli maaşı hakkında olan kesinti işe şu şekilde işleyecek: emekliliğinize kalan yıl sayısı için %5 oranında maaş kesintisi uygulanacak. Bu sayede SGK’nın belirlemiş olduğu maaştan daha düşük miktarda maaşı kabul ederek emekli olunabilecek. Tabi bu durum şu an sadece sözden ibaret, önümüzdeki aylarda çıkması beklenen emeklilikte yaşa takılanlar yasası ile mümkün olması muhtemel gibi gözüküyor.

Şu an yürürlükte olan sisteme göre belirlenen primi dolduran ve emekli olmak isteyen kişi, kanunlarca belirlenen emeklilik yaşını beklemek zorunda. Geçtiğimiz dönemlerde ise bu emeklilik yaş sınırlamasına devlet memurları ve Bağ-Kur bünyesinde bulunan çalışanlarda dahil olmuştu. Emekli adaylarını sevindirecek haberlerin ise 2017’nin başında gelmesi planlanıyor. Başbakan Binali Yıldırım ise başkanlık sistemi geldiğinde, geçtiğimiz günlerde emeklilere ayrıcalık tanınacağı hakkında bir konuşma yapmış ve emekliliği bekleyen birçok vatandaşa iyi haberler sunmuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA