SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Getirdikleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Getirdikleri
Bu haber 06 Ekim 2016 - 21:22 'de eklendi ve 3.436 kez görüntülendi.

İş sağlığı ve güvenliğinin ülkemize getirdiklerine kısaca bakmamız gerekirse dünyanın gelişen 16. Ülkesi olarak hem yerli hem de yabancı yatırımcıların dikkatini çekiyor olması ayrıca bir önemsenmektedir. Ancak ne yazıktır ki bu aşamada ülkemizde önemli eksiklik uluslararası platformlarda görülmektedir Yakın zamanda ülkemizde yasalarla sınırlandırılsa da daha eski dönemlerde yaptırımları oldukça kısıtlıydı.

2003 yılında çıkarılan yasaya göre 50 ve üzerinde çalışanı kapsayan bir yasaydı bu. Oysa ülkemizde iş kazaları nedeniyle yaşamını yitiren veya çeşitli hastalıklara yakalanan kişi sayısı oldukça yüksektir. Bu kapsamdan bakıldığında yasaların sadece AB uyum sürecinde yasalara dâhil edilmesi şaşırtıcı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hızlı bir şekilde iş güvenliği eğitimi almış uzmanlar yetiştirilmeye başlanmış olsa da yine de yetersizdir. Son dönemlerde kamu kurumları dâhil belirli sayıda personel istihdam eden veya iş alanına bağlı olarak iş güvenlikçi bulundurma zorunlulukları getirilmiştir. Özellikle kullanılan alet ve edevatlar açısından dâhil tüm işlemlerin belirli koşullar altında yapılması gerekmektedir. 6331 sayılı kanunda asıl amaç, tüm iş yerlerinde mevcut olan sağlık ile güvenlik şartlarının en iyi hale getirilmesi, bu aşamada çalışanların ve işverenlerin yükümlülüklerini yasa ile düzenlemektir. Kamu ve özel sektör ayrımı da bu kanun ile ortadan kalkmış, işçi ve memur tabirlerinin yerini çalışan ifadesi almıştır. Özellikle de önleyici önlemler alarak en başta tedbir alma özelliğine bürünmüştür.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA