SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

İşsizlik Sigortası İşsizlerin Yükünü Hafifletiyor

İşsizlik Sigortası İşsizlerin Yükünü Hafifletiyor
Bu haber 11 Ekim 2016 - 11:27 'de eklendi ve 3.595 kez görüntülendi.

İşsizlik Sigortası Nedir?

İşsizlik sigortası belirli bir yerde çalışırken kendi istek ve kusuru dışında işini kaybeden bireyleri kapsayan bir sigorta türü olarak karşımıza çıkmakta. Gerek kendilerinin gerekse bakımından sorumlu oldukları ailelerinin zor duruma düşmesini engelleyebilmek adına sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren devletin zorunlu kıldığı bir sigorta kolu.

İşsizlik Sigortası Fonu

Çeşitli nedenlerden dolayı işsiz kalan bireylerin belirli bir süre yaşamlarını devam ettirebilmelerini sağlayacak para kaynağını ifade eden bir tabirdir. İşsizlik sigortası fonu ülkeden ülkeye değişen oranlara sahiptir. İki taraflı bir sözleşmeyi de ifade eder. Burada amaç işsiz kalan tarafın mağduriyetlerini bir nebze olsun engellemektir.

İşsizlik Sigortası Şartları

        Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak

        Hizmet akdinin feshinden önceki 120 günlük süre içerisinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak.

        Son üç yıl içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak.

        Hizmet akdinin feshinin ardından 30 gün içinde İŞKUR birimine şahsen ya da internet ortamı üzerinden başvuru yapmış olmak.

Son 120 Gün İçerisinde Kesinti Sayılmayan Haller/Durumlar

Doğal afet, hastalık, ekonomik kriz,ücretsiz izin, genel hayatı etkileyen olaylar, disiplin cezası, lokavt, gözaltına alınma, grev, hükümlülükle suçlanmayan tutukluluk hali, kısmi istihdam.

İnsanların belirli bir süreliğine işsiz kalmaları durumunda yaşayacakları mağduriyeti gerek maaş bağlama yoluyla gerekse sigorta yoluyla koruma altına alan devletin politikaları önemli noktalara ulaşmıştır. Onlarca yıl öncesinde ekonomik anlamda yeterli olmayan ülkemizin bu ve benzer alanlarda güzel gelişmelere tanık olması son derece memnun edici gelişmeler arasında yer almakta. Böylesi bir ortamda kendi istek ve iradesi dışında işsiz kalan bireylerin gerek kendileri gerekse aile fertlerine yaşatabilecekleri mağduriyetin bir nebze olsun giderilebildiği görülmekte. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA