SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Kredi Kartına Yeni Düzenleme ile Taksit İmkanı Geliyor

Kredi Kartına Yeni Düzenleme ile Taksit İmkanı Geliyor
Bu haber 18 Eylül 2016 - 13:37 'de eklendi ve 3.643 kez görüntülendi.

 

Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, halka duyurduğu açıklamada kredi karı ile yapılan bazı alışverişlerin taksiti konusunda, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli önderliğinde büyük bir çalışma yapıldığını aktardı.

Kredi kartlarıyla ilgili yapılan bu kapsamlı çalışmada hükumet olarak öncelikli amaçlarının, hem cari açığa sebebiyet veren yöntemleri ortadan kaldırmak hem de iç piyasanın yükünü hafifletmek olduğunu dile getiren Bülent Tüfenkci, “Özellikle iç piyasanın canlandırılması noktasında yerli ürünlerin teşviki de dikkate alınarak, ithalatımızı ve cari açığımızı artırmayacak şekilde kredi kartlarında bazı ürünlerde taksit sayısını artıracağız. Bununla ilgili çalışmalar son aşamada” diye konuştu.

Daha önce kredi kartıyla yapılan bazı alışverişlerde ürünler için çeşitli düzenlemeler yapıldığını belirten Ticaret Bakanı Tüfenkci, “Örneğin daha önce market alışverişinde taksidi kaldırmıştık, şimdi 3 taksit gelebilir. Bunun gibi birtakım çalışmalar var. Mobilya konusunda, beyaz eşya yerli üretim noktasında bu sayı artırılabilir.” Dedi.

Bülent Tüfenkci, çalışma kapsamına girebilecek ürün sınıflarının talep patlaması oluşturmayacak ve lüks tüketimi teşvik etmeyecek ürünlerinde yer aldığını söyledi.

Lisanslı depoculuk konusundaki yürüttüğü projelere değinen Bakan Tüfenkci, tarımsal ürünleri sadece üretmenin değil, üretileni satarak nakit paraya çevirmenin de Türkiye ekonomisi açısında büyük önem taşıdığını beyan etti. Çiftçilerin en büyük sorunlarından biri olan Pazar bulma konusunu açıklayan Ticaret Bakanı Tüfeknci, özellikle lisanslı depoculuğun teşviki ve gelişmesiyle ürün ihtisas borsalarının altyapısını hazırlandığını belirtti. Ayrıca Tüfenkci, şunları da belirtti:

“Lisanslı depoları hem kiralama noktasında çiftçiye destek vermekteyiz hem de üreticilerin lisanslı depoculuk yapma konusundaki projelerini desteklemekteyiz. Buralarda yetkili laboratuvarlar tarafından sınıflandırılan ürünler, örneğin, buğdayda, fındıkta, kayısıda veya pamuk gibi ürünler tıpık diğer yatırım araçları gibi borsalarda işlem görecek, alım satımı gerçekleştirilebilecek. Eğer buğdayın önümüzdeki aylarda prim yapacağını düşünüyorsanız, buğday senetlerini alabileceksiniz. Böylelikle piyasaları çeşitli yatırımcılara açmış oluyoruz. Bir de uluslar arası alana taşımış oluyoruz. Bununla ilgili gereken hazırlıkları Bakanlık bitirdik ve Başbakanlığa onaylanması üzere sevk ettik. Önümüzdeki günlerde, çok yakın zamanda Ürün İhtisas Borsasını hayata geçireceğiz. Böylece hem yeni bir piyasa derinliği oluşturmuş olacağız hem de çiftçilerimizin ürünlerini değerlendireceği alternatif bir piyasa oluşmuş olacak, herkes kazanacak.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA