SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Konuştu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Konuştu
Bu haber 29 Eylül 2016 - 11:26 'de eklendi ve 3.677 kez görüntülendi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, özellikle geçtiğimiz son yaz aylarında siyasi ve politik sebeplerden dolayı turizm gelirlerindeki gözle görülür düşüşün ve 15 Temmuz’da yaşanan hain darbenin etkisinin kısa vadede Türkiye ekonomisi üzerine büyük bir ivme kaybını getirdiğini ifade ederek, “Bununla birlikte, ilgili otoritelerin verdiği güçlü ve koordineli politika tepkisinin bir yansıması sonucu alınan teşvik ve tedbirlerin de katkısıyla, yavaşlamanın geçici olmasını ve Türkiye ekonomisinin sağlam temellerinin de desteğiyle son çeyrekten itibaren toparlanmanın başlamasını bekliyoruz” kısa bir açıklamada bulundu.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya İstanbul Sanayi Odasının düzenlediği eylül ayı ekonomik düzenlemeler meclis toplantısına katılarak yaptıkları çoğu proje hakkında konuştu. Dünya ve Türkiye üzerinde etkin bir şekilde görülen küresel krizin ardından ortaya çıkan iktisadi boşluk ve dalgalanma ile güven ortamı ile finansman kanallarına dair olan bütün sorunların dünyada ekonomik gelişmeyi önemli oranda yavaşlattığını düşünen Murat Çetinkaya ayrıca şunları belirtti:

“Bu sürecin küresel çapta düşen verimlilik, zayıflayan yatırımlar ve artan gelir dengesizliği ile birleşmesiyle birlikte dünya ekonomisi büyük bir yavaşlama dönemine girmiş ve halen daha çıkabilmiş değil. İçinde bulunduğumuz bu zor dönemde ülkelerin iktisadi ve politik temellerini dayanıklaştırmak istemeleri her şeyden daha büyük bir önem taşıyor. Küresel krizi takip ettiğimiz zaman geçtiğimiz 8 yılda merkez bankaları tarihsel ve finansal olarak çok büyük roller üstlenmiş durumda sahip olduğumuz bütün parasal kaynakları kullanarak Türkiye ekonomisinin gelişmesi adına büyük çabalar gösterdik, hala daha göstermeye devam ediyoruz. Yine de parasal gelişmenin tek başına devamlı bir şekilde büyüme sağlayamayacağı anlaşıldı. İktisadi olaylarda apayrı bir dengenin söz konusu olması gerektiği yönündeki görüşlerimiz, küresel ölçekte de var olmaya başladı, ancak diğer devletleri de kapsayan bir dengenin nasıl yapılacağı hakkında henüz ortak bir karara varamadık.”

Murat Çetinkaya, gitgide zayıflayan küresel ekonomik talebinde takın dönemlerde var olan dengesiz olaylar birleşince iktisadı faaliyetlerde bir miktar gerileme ve yavaşlamanın ortaya çıkmasından dolayı da ekonomini alt üst olduğunu belirtti. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA