SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Varlık Barışı Kanunu Ekonomiyi Canlandırmayı Hedefliyor

Varlık Barışı Kanunu Ekonomiyi Canlandırmayı Hedefliyor
Bu haber 20 Eylül 2016 - 21:42 'de eklendi ve 3.669 kez görüntülendi.

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından soykırım tasarısı nedeni ile çıkan Almanya krizi, özellikle turizm ve tarımı sektörünü olumsuz etkilemiştir. Yurt dışında faaliyet gösteren Türk firmalarının da zarar etmesine, hatta işçi çıkartmasına neden olan ülkeler arası sorunlar, zamanla düzeltilse de ekonomideki durgunluk, yeni bir krizi beraberinde getirmektedir. Sarsılan ekonomiyi canlandırmak amacı ile yeni ekonomik tedbirler alınması amaçlanmaktadır. Geçmiş yıllarda 3 defa yapılan Varlık Barışı(yabancı ülkelerde birikimi bulunan Türk vatandaşlarının, birikimini ülke içine çekme), piyasanın canlanmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Varlık Barışı Hangi Birikimleri Kapsar

Bu yıl çıkarılan varlık barışı kanununda; nakit para, altın, döviz, bono, hisse senedi ve tahvil, bazı haklar, alacaklar gibi, kenara atılmış tüm birikimleri kapsamaktadır. Ayrıca kat mülkiyeti, arazi ve arsalar da bu kapsamda değerlendirilir. Geçmiş yıllarda çıkarılan kanunlarda tüm bu birikimlerden belli bir oranda vergi alınmaktaydı. Bu yıl yapılan düzenlemede ise ülkemize getirilen birikimlerden vergi kesintisi yapılmayacak. Vergisiz Varlık Barışı kanununda, her hangi bir sebeple yurt dışında tutulan paraların ülkemiz ekonomisine kazandırılması amaçlanmaktadır.

Varlık Barışı İçin Son Gün

Yurt dışında faaliyet gösteren şahıs veya şirket yatırımlarının taşınması amacı ile düzenlenen varlık barışı kanununa göre, son gün 31 Aralık 2016. Yatırımcıların bu fırsattan yararlanabilmek için bu tarihe kadar ülkemiz sınırları içindeki bir bankaya veya aracı firmaya bildirimde bulunması gerekir. Daha önce yapılan varlık barışı tasarısında, bu bildirimin Vergi Dairelerine yapılması zorunlu idi.

Yurt dışında ispatlı gayrimenkulü olan veya alacağı bulunan kişilerin ise bildirimde bulunması durumunda bir yıl ek süre alması mümkün.

Geçmiş yıllardaki varlık barışı kanunundan farklar; geçmiş yıllarda getirilen birikimlerin, sermayeye katılması zorunlu idi. Bu yıl yapılan düzenlemeye göre ülkemize taşınan varlıkların sermayeye eklenmesi gibi bir zorunluluk bulunmaz. Taşınan varlıkların her hangi bir bankada mevduat hesabına aktarılması mümkündür.

Vergi barışı yasasının diğer farkı ise taşınan varlıkların başka birinin üzerine geçirilebilmesi veya istendiği takdirde tekrar yurt dışına taşınabilmesi. Yani, geçmiş yıllarda yapılan Varlık Barışı kanunundan, çok daha kapsamlı olan ve daha fazla kişinin yararlanmasına olanak tanıyan bir düzenleme yapılmıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA