SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Türkiye’nin Girmek İstediği Şanghay Birliği Nedir?

Bu biyografi 21 Kasım 2016 - 23:00 'de eklendi ve 3.552 kez görüntülendi.
Türkiye’nin Girmek İstediği Şanghay Birliği Nedir?

Türkiye Cumhuriyet Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı, “Türkiye Avrupa Birliği’ne (AB) girmek yerine Şanghay İşbirliği Örgütü’nü (ŞİO) tercih edebilir” açıklama ile birlikte Uzak Doğu ile ilişkiler tekrardan şenlenmeye başladı.

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang, Türkiye Cumhuriyeti’nin Şanghay İşbirliği Örgütüne katılmak adına bir başvuru yapılması halinde, bu başvurunun istekli bir şekilde değerlendirileceğini beyan etti.

Rusya Federasyonu Parlamentosu’nun üst kanadı olan Federasyon Konseyinin de Savunma Komitesinde bulunan önemli üyelerinden Aleksey Puşkov ise Twitter’da gerçekleştirdiği paylaşımda “Türkiye Cumhuriyeti’nin Şanghay İşbirliği Örgütüne girmek istemesi, son dönemlerde yapacağı en mantıklı hareket olurdu. Şanghay İşbirliği Örgütü, Avrupa Birliği’nden farklıdır ve onun yerine geçemez. Yine de Avrupa Birliği’nden çok ayrı olarak Şanghay İşbirliği Örgütü üyeleri de tamamen bu konuda egemendir.” Diyerek var olan durumu belirtti.

Pekala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmak istemesi hakkında sinyaller verdiği bu Şanghay İşbirliği Örgütü nedir?

Şanghay İşbirliği Örgütü ilk başta bölgesel olarak oluşturulmuş bir ticaret örgütüdür. İlk başta 1996’da Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan tarafından “Şangay Beşlisi” adı ile kuruldu ve 2001 yılında Özbekistan’ın da aralarına katılması ile birlikte adını Şanghay İşbirliği Örgütü olarak tekrar isimlendirdi.

Çeşitli hükumetler arasında güvenlik işbirliği olması amacı ile kuruldu. Özellik ile Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’nun Asya kıtası üzerinde işbirliği yapmasını hedefleyen bir örgüttür. Şanghay İşbirliği Örgütü’nün korktukları en büyük tehdit, Orta Asya üzerinde ikamet eden ve Uzak Asya’ya gelmesinden endişe edilen İslamcı örgütler ve organize uyuşturucu ticaretidir. Avrupa Birliğinden farklı olarak, Avrupa Birliği hükumetlerin üzerinde etkin bir güçken Şanghay İşbirliği Örgütü ise işbirliğini baz alarak kurulmuş ortak bir yapıdır. Avrupa Birliği’nin kendine ait devlet statüsündeki kuralları, kültürel özellikleri, ticari kanunları ve bayrağı bulunurken bu özellikler Şanghay İşbirliği Örgütü’nden çok uzaktadır.

2013 yılında, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in has danışmanı Sergey Markov’un yaptığı açıklama ile Türkiye Cumhuriyeti, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne girmek hakkındaki düşüncelerini sonraya ertelemişti. İşte ŞİÖ’ye girmemizi erteleyen o açıklama; “Türkiye Cumhuriyeti hem NATO üyesi olmakla beraber hem de Amerika Birleşik Devletleri’nin en yakında dostlarından birisidir. Şanghay İşbirliği Örgütü ülkelerin bu şartlar altında Türkiye’yi tam olarak üyeliğe kabul etmesi kesinlikle mümkün değildir.”

“Rusya ve NATO, Ukrayna üzerinde bütün silahları birbirine doğrultuyor. Türkiye Cumhuriyeti eğer Rusya’nın kollarına (Şanghay İşbirliği Örgütü) girerse Batı devletleri de elindeki bütün koz ve silahları Türkiye Cumhuriyeti’nin üzerine doğrultur” diyen Avrupa Birliği ve Küresel Araştırmalar Derneği Başkan Yardımcısı Can Baydarol, Türkiye’nin normal şartlar altında Şanghay İşbirliği Örgütü’ne kanunen de giremeyeceğini açık ve net bir şekilde belirtiyor. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA