SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Birleşik Krallık ‘ta Camilere Saldırı

Birleşik Krallık ‘ta Camilere Saldırı
Bu haber 21 Kasım 2016 - 17:58 'de eklendi ve 633 kez görüntülendi.

Birleşik Krallık ’ta cami ve İslami kuruluşların hedef alınarak gerçekleştirilen saldırı sayısının son 3,5 yılda 100’den fazla olduğu tespit edildi.

Elde edilen veriler Birleşik Krallık ‘ta Müslümanlara yönelik saldırıları izleyen ve hükümet destekli olan  ‘Tell Mama’ isimli kuruluşlardan alındı. Analizler 2013 Mayıs ayı ile 2016 Eylül arsındaki tarihi kapsamakta olup ülke genelinde düzenlenen saldırı hedeflerinde 199’den fazla sayıda camilerin ve İslam kuruluşların yer aldığı tespit edildi.

Müslüman karşıtı olanların düzenledikleri saldırılarda genellikle maddi zarar verme eylemlerinin ön planda olduğu kaydedildi. Saldırılardan bazıları; domuz eti içerikli ürünlerin cami içlerine ve avlularına bırakılması, kundaklama eylemleri, nefret ve kötü sözler içeren e-postaların yollanması, sözlü ve şiddet içeren saldırıların yer aldığı öğrenildi.

Genellikle Müslümanların daha yoğun olduğu yerlerdeki camilerin hedef alındığı ifade edilirken, istisna olarak çok fazla Müslüman nüfusun olmamasına karşın İngiltere’nin güney bölgelerinde de bu tür saldırı girişimlerinin yer aldığı bildirildi.

Tell Mama isimli kuruluşun Direktörü olan Fiyaz Mugha, saldırılarda yer alan grupların aşırı sağcı olduklarını ve saldırganların da böyle bu grupları destekleyerek yanlarında yer aldıklarını belirterek şöyle bir açıklama getirdi. “Veriler, Müslüman karşıtı nefretin, ülkedeki Müslüman toplumların görünür sembolü olan camileri hedef aldığını gösteriyor.” dedi

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA