SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Çorum’da Kuş Yuvalı Kiremit Üretildi

Çorum’da Kuş Yuvalı Kiremit Üretildi
Bu haber 18 Ekim 2016 - 18:58 'de eklendi ve 615 kez görüntülendi.

Çorum’da Kiremitler Kuşlara hayat kurdu. Kuş yuvalı kiremitleri on binlercesini yakında çatılara yerleştireceğiz Etkinlikte ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğünce Çorum’da bir işletmeye yaptırılan kuş yuvalı kiremitler tanıtıldı. Kiremitler, katılımcıların ilgisini çekti.

Belediye tarafından Anıt Park’ta düzenlenen etkinlikte, farkındalık yaratmak amacıyla sokak hayvanlarıyla ilgili fotoğraflar sergilendi.
Etkinlikte ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğünce Çorum’da bir işletmeye yaptırılan kuş yuvalı kiremitler tanıtıldı. Kiremitler, katılımcıların ilgisini çekti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Mahmut Temel, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce Hollanda’da bir tasarımcı tarafından dizayn edilen kuş yuvalı kiremitlerin Türkiye’de ilk kez üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu kiremitlerin ilerleyen dönemlerde Afyonkarahisar’daki konutlarda kullanılmasına yönelik projelerinin bulunduğunu anlatan Temel, şunları kaydetti:

“Kiremitleri 18 lira gibi düşük bir maliyetle deneme amaçlı ürettirdik. Kuş yuvalı kiremitleri ilk olarak Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı Zafer Müzesi’nin çatısında uyguladık. Bunların bir süre takibini yapacağız. Kuşların bunları kullanmasıyla ilgili durumlarını gözlemleyeceğiz. İlerleyen süreçte seri üretimini yaptıracağız ve halkımıza ücretsiz dağıtacağız. Böylece Selçuklu ve Osmanlı kültüründen gelen evlerin çevresine kuş evi yapılması geleneğinin, daha modern ve pratik hale getirilmiş uygulamasını hayata geçireceğiz. Selçuklu ve Osmanlı’nın merhamet duygusu içinde hareket eden bir kurumuz. ”

Temel, bu kiremitlerin, çatıda kırılanların yerine konulabileceğini veya aralıklara yerleştirilebileceğini belirtti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA