SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Darbeci Askerlere Bir Şok Daha

Darbeci Askerlere Bir Şok Daha
Bu haber 22 Eylül 2016 - 17:21 'de eklendi ve 434 kez görüntülendi.

 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından Yunanistan’a sığınma talebi ile kaçan darbeci askerlerin üçünün sığınma talebinin reddedildiği öne sürüldü.

Askerlerin Durumu

Sekiz asker Dedeağaç’ta çıkarıldıkları mahkemede ‘ülkeye kaçak yollardan girmek’ suçundan 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme söz konusu cezaları  üç yıl süre ile ertelemiş ve bu süre zarfında gözaltında bulunmalarına karar verdi.

Türkiye’nin ise askerler için iade talep işlemlerdi devam ediyor…

Darbeci askerler en son, İngiliz Times gazetesinde bazı açıklamalarda bulunmuştu. Buna göre, Türkiye’de gerçekleşen darbe girişiminden kendilerinin haberdar olmadıklarını, sadece üstlerinden aldıkları emirleri yerine getirmeye çalıştıklarını ve Türkiye’ye döndükleri takdirde işkence göreceklerini ifade etmişlerdi.

İşkence Edebilirler

Times Türkiye’de ailelerine zarar gelir düşüncesi ile adını belirtmeyen askerin kendilerine ‘’Biz suçlı değiliz. Suçlu muamelesi görmeyi hak etmiyoruz.’’ dediğini aktardı.

Başka bir asker ‘’ Bizi Türkiye’de nelerin beklediğini biliyoruz. Herşeyin farkındayız. İşkence göreceğiz !’’ dedi.

Ayrıca BBC Türkçe’nin haberine göre, Times gazetesi askerlerin kendilerini ‘orduda ki her türlü İslamcı harekete karşı laik kemalistler’ olarak tanımladıklarını ve ‘günah keçilerine dönmekten çok korktuklarını’ ifade’ettiklerini yazdı.

Olanları İpad’den Öğrendik

Yine başka bir asker ise olanlar hakkında şunları söyledi: ‘’ İstanbul’da bir yere uçmamız ve yardım bekleyen yaralı askerlere müdahele etmemiz istendi. Ancak mekana vardığımızda polis tarafından yoğun ateş altına alındık ve ne olduğunu anlamak için kendimizi ormana attık. İpad’dan haberlere bakınca kaçışımızın ölüm kalım meselesi olduğunu anlamıştık.’’

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA