SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Fırat Kalkanı Harekatına İlişkin TSK’dan Açıklama

Fırat Kalkanı Harekatına İlişkin TSK’dan Açıklama
Bu haber 30 Eylül 2016 - 0:12 'de eklendi ve 390 kez görüntülendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye rejimine kesin bir şekilde karşı olan Muhalifler tarafından devam ettirilen Fırat Kalkanı Operasyonunun 37’nci şafağında, bugüne kadar yaşanan gelişmeler hakkında detaylı bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, Azaz-Rai sektöründe; muhaliflerin unsurlarından harekete çıkarılan Özel Görev Kuvvet Grubu’nun güney kısmındaki ileri hareket emrinin ardından saat 18:00 civarı ile devam ettiği ifade edildi. Rejim karşıtı muhalifler tarafından havadan ve karadan olmak üzere sağlanan yoğun bombardıman ve karşı ateş desteği sayesinde Rai’nin Tall Ar Meskun mahallesinde kontrolün tekrar ele alındığını ve ilerleyen zamanlarda Fırat Kalkanı Operasyonuna ilişkin olarak devamlı bir şekilde Ziyadiyah ve Gurur Meskun bölgelerinin de kontrol altına alındığı belirtildi. Muhalifler ve Rejimin her iki bölgesinde de IŞİD ile ilgili büyük çatışmalar devam ediyor. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada Rai’nin doğusundaki El Eyyübiyah Meskun bölgesinin IŞİD kontrolüne geçtiği belirtildi.

Bütün bunların yanında gün içerisindeki çatışmalarda 15 kişi yaralıyken 4 muhalifte hayatını kaybetti. Ayrıca muhaliflere askeri destek sağlayan Türk cihazlarının ise hiçbir şekilde hasar görmediği söylendi. Fırat Kalkanı Harekatının başlamasından bu yana yaklaşık 910 kilometrekarede kesin bir hakimiyet kurulduğu belirtildi. Ayrıca gözlemlenen yaklaşık 50 civarı IŞİD hedefine 158 fırtına ve 80 ÇNRA (Çok Maksatlı ve Çok Namlulu Roketatar) gibi büyük silahlar ile atış yapıldığı da ifade edildi. Harekatın başlangıcından beri 1.469 IŞİD hedefine 5.675 karşı ateşte bulunulduğu belirtildi.

Öte yandan IŞİD’in güçlerinden arındırılan bölgelerde, Fırat Kalkanı Operasyonunun başlamasından bugüne kadar muhaliflere destek olarak gönderilen imha ekiplerinin yaklaşık 30 mayın ve 989 EYP’nin dikkatli bir şekilde etkisiz hale getirildiği söylendi. Gerçekleştirilen imhalarda muhalifler ve Türk imha timi olmak üzere hiç kimse zarar görmedi. Ayrıca TSK, “AFAD ve Kızılay’a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve bölgede bulunan sivillere günde 3 çğün sıcak yemek verilmekte ve sağlık hizmetleri en iyi şekilde karşılanmaktadır. Terör örgütleri tarafından kullanılan bu hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren TSK, sivil halkın hiçbir şekilde zarar görmemesi içi elinden geleni yapmakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir.” Diye açıklamada bulundu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA