SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Görevden Alınan Memurların İtiraz Hakkı Pazartesi Başlıyor

Görevden Alınan Memurların İtiraz Hakkı Pazartesi Başlıyor
Bu haber 17 Eylül 2016 - 22:37 'de eklendi ve 530 kez görüntülendi.

FETÖ-PDY terör örgütü bağlantısı tespit edilen 28 bin memur 1 Eylül 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevden alınmıştı. Fakat görevden alınan memurların büyük kısmı haksız yere görevden alındıkları düşünmekteydi. Hatta açığa bile alınmadan evinde ya da kurumunda arama yapılmadan veya hiçbir FETÖ-PDY bağlantısı bulunmayan memurlar bile KHK ile direk görevden alınmıştı. Hatta isimleri hiç bir yerde geçmeden direk KHK ile görevden alınan memurlar şaşkınlık içinde kalmışlardı. 

İftira Atmalar Arttı

Açığa alma ve memurluktan atma olaylarında polise ve savcıya verilen ifadeler de etkili oldu. İfadeler sırasında açığa alınamamış olan kişilerin bile isimleri geçti diye görevden alındığı duyumları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar ulaştı ve Erdoğan’da “At izi ile İt izi birbirine karıştı” dedi. Bu durumu en kısa sürede düzelteceklerini de belirtti. Bu söylem üzerine haksız yere memurluktan çıkarıldığını düşünenler bu itiraz masalarına başvuracak ve haklarında tekrar inceleme yapılacak.

Terör örgütü ile gerçekten bağlıtılı olanlar itirazları sonucu yapılan incelemede aynı sonuç çıkarsa haklarında verilen kararlar geçerli olacak. Fakat yapılan incelemede bir bağlantıya ulaşılamazsa ya da atılan bir iftira sonucu görevden alınmışsa yayınlanacak yeni bir Kanun Hükmünde Kararname ile göreve geri dönecekler.

Yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Göreve İadeler Olacak

İtiraz masalarına yapılan başvuruların şekli tam olarak açıklanmadı. İtiraz masaları belirli bir form verip o mu doldurulacak? Ya da kişiler haklarında yapılan suçlamaları belirtip bunların aksini mi kanıtlayacaklar? Bu konulara tam olarak açıklık getirilmiş değil. Pazartesi gününden itibaren illerdeki Valiliklere giderek kurulan ya da kurulacak itiraz merkezilerinde detaylı bilgi alınabilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA