SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

İETT Kadın Yolculara Gece Düzenlemesi

İETT Kadın Yolculara Gece Düzenlemesi
Bu haber 20 Kasım 2016 - 16:30 'de eklendi ve 606 kez görüntülendi.

İETT kadın yolcularına özel olmak üzere saat 22.00 ‘den sonra otobüsün güzergahı üzerinde olan istediği bir yerde inebilmeleri ile ilgili düzenleme yaptı. Bu uygulama kapsamında kadın yolcular durak dışında da olsa, yol güzergahı üzerinde olan istediği herhangi bir yerde inebilecekler.

Otobüse binen yolcular böyle bir uygulamanın getirilmesine genel olarak sevindi. Ancak bazı bayan yolcular olaya daha farklı açıdan yaklaştı ve İETT kadın yolculara özel gece düzenlemesi yerine biz bayanların daha rahat bir ortamda yaşayabilecekleri bir toplumu elde edebilme çalışmaları daha yerinde olurdu şeklinde fikirlerini beyan ettiler. Erkeklerin eğitilmesi gerektiğini düşünen bayan yolcular da düşüncelerini belirttiler.

Uygulamanın aslında güzel olduğunu ama biraz üzerinde düşünüldüğünde neden böyle bir cinsiyetçi uygulamaya ihtiyaç duyulduğunu bulmak gerekir dediler. Aksi halde saat 22.00 itibari ile erkeklerin kadınlara bir şey yapabilme, onları rahatsız edebilme hakkının olduğu mesajının da altından çıkabileceğinden endişelenen bayan yolcularımız da var.

Özetle belediye kurallarının kişilere göre değil topluma göre hazırlanması gerektiğini ve bu hazırlanan kurallara uyulmaması durumunda da toplumdaki gerekli yerlerin değiştirilmesi gerektiğini ifade eden yolcuların da sayısı bir hayli yüksekti. Ancak genel olarak yolcular özellikle de bayan yolcular yeni İETT uygulaması konusunda memnun.

Sürücülere yollanan mesaj şu şekildeydi ‘ Sn. Sürücü! Bayan yolcularımız saat 22.00’den sonra güzergah üzerinde durak harici inmek istediklerinde güvenlik tedbirlerini alarak müsait bir yerde ön kapıdan inmelerini sağlayınız.’ Şoförlerimiz bu uygulamadan ne kadar memnun olacak bilemeyiz.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA