SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bu haber 31 Ağustos 2016 - 23:23 'de eklendi ve 475 kez görüntülendi.

Sevgili dinimiz İslam inancına göre, Zilhicce ayının onuncu günü bayram namazı ile başlayarak, on birinci, on ikinci günleri ile on üçüncü günü ikindi namazına kadar, kurban kesme günleri olarak ve kurban bayramı olarak kutlanır.

Allah için kulun her şeyini feda edecek olmasını temsil eder. Kurban kesilmesi, Kutsal kitabımız Kur ‘an a göre Hz. İbrahim peygamberin bir oğlu olduğunda adadığı adağın, Yüce Allah’ın merhameti ile Koyun, Keçi, Deve ve Sığır cinsinden hayvanlarla ödenebilir bir borç haline getirilmesi olayıdır. Allah u teala peygamberleri insanlara merhamet vesilesi olarak göndermiştir.

Tabii ki İslam dini, akıl ve mana dinidir. Her eylemde olduğu gibi bu eylemde de asıl amaç, en kıymetli ve en değerli olanı, rıza-i İlahi için verebilmek ve temiz, bakımlı ve sağlıklı bir hayvanı kurban edebilmek olmalıdır.

Peki Kurbanlık Alırken Nelere Bakılmalı?

Sağlıklı hayvanı tespit edebilmek için dikkat etmemiz gereken hususların başında hayvanların yaşını doldurmuş olması gelmektedir. Büyükbaşlar için ön alt dişlerinin çıkmış olması, küçükbaş hayvanlarda da annesi kadar iri görünüyor olması ve 8-9 aydan büyük hayvanlar ya da 1 yaşını doldurmuş tüm hayvanların uygun olduğu bilinmektedir.

Ayrıca kurban için niyetlenilen hayvanların hiçbir uzuvunda eksiğinin olmaması gerekiyor. Kulakları, dişleri, cinsel organları zarar görmemiş ve sağlam olmalıdır. Topal olmamalıdır. Kör olmamalıdır. Kuyruğu kesilmiş olmamalıdır.

Allah temizdir, temiz olanı sever, müslüman da temizdir, temiz olanı sever. Kurbanda ise hassasiyetle Allah’ın razı olacağı bir kurbanı seçmek çok önemlidir. Senede  bir kez yapılacak olan bu tören için, tüm hazırlıklarımızı temiz bir kalple yapmalı ve bu vazifemizi yerine getirmeliyiz.

Tabii ki her amelde olduğu gibi, bu amelde de imkanları doğrultusunda vazifeyi yerine getirmek gerekir. Ekonomik olarak samimiyetle,bu yüzden kurban alırken pazarlık etmek de sünnettir. İmkanı olmayanlar için islam kolaylık dinidir, bu sebeple ferahlık ve müsaade verilmiştir.

Müslümanlar arasında canın kefaleti gibi görünen bu ibadet, mali açıdan ihtiyacı olan mü’minler için de bir fırsattır. Ama en çok iyilik yapmakta ve hayırda yarışanlar için bulunmaz bir fırsattır. Çünkü kurban etinin en az 3 te 1 i dağıtılmalıdır.

Tüm inananların 2016 kurban bayramı nı kutluyor ve Allah’ın rızasına ulaşanlardan olmamızı diliyoruz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA