SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Kurbanlıklarını Satamayan Üreticilere Müjde

Kurbanlıklarını Satamayan Üreticilere Müjde
Bu haber 14 Eylül 2016 - 14:11 'de eklendi ve 607 kez görüntülendi.

Kurban Bayramı için üreticiler tarafından en az 1 yıl boyunca özenle bakılıp beslenen hayvanlar kurban bayramı öncesinde pazarlara çıkaracak alıcılarını beklerler. Bir çok üretici İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlere hayvanlarını götürerek daha fazla alıcıya ulaşmaya çalışırlar. 

Tabi bi tüm hayvanlarını satan üreticiler evlerini mutlu giderlerken ellerinde kurbanlık kalan üreticiler kara kara düşünmeye başlarlar.

Bakan Faruk Çelik’ten Üreticilere Müjde

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kurban bayramı sonunda elinde hayvan kalan üreticilerin hayvanları devletin alacağını ve üreticilerin mağdur olmayacağını belirtti. 

Ellerinde hayvanları kalan üreticiler kurban bayramının biteceği yarından itibaren hayvanlarını Et ve Süt Kurumuna götürerek satabilecekler. Bakan Faruk Çelik, et ve süt kurumunun üreticilerin ellerinde kalan hayvanları alarak üreticileri mağduriyetten kurtarmayı planlıyor dedi.

Alınacak Hayvanlar Kilosu ve Randımanına Göre Fiyatlandırılacak

Bakan Çelik tarafından yapılan açıklamaya göre Et ve Süt Kurumundan alımı yapılacak hayvanlar kilo ve randımanlarına göre fiyatlandırılacak.

– 320-399 kilogram arası birinci kalite canlı tosunu 13 liradan,

– 399 kilogram üzeri  birinci kalite canlı tosunu ise 13,5 liradan alacak.

– Toklunun canlı kilogram fiyatı 10,5 lira,

– Koyunun kilosu ise  9,5 lira olacak

Eğer ellerinde kalan kurbanları memleketlerine götürmek yerine ellerinden çıkarmak isteyen üreticiler yarından itibaren mallarını Et ve Süt kurumuna götürmeleri gerekecek.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA