SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Milyonlarca çalışana devletten 1000 TL

Milyonlarca çalışana devletten 1000 TL
Bu haber 03 Ağustos 2016 - 15:22 'de eklendi ve 309 kez görüntülendi.

1 Ocakta başlayacak olan bireysel emeklilik sistemiyle birlikte her çalışana 1000 TL katkı ödenecek.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren bireysel emeklilik sistemi 1 ocak 2017 den itibaren yürürlüğe giriyor.   Çalışanlara ikinci emeklilik için düğmeye basıldı. 1 Ocak 2017’den itibaren 45 yaş altı ücret karşılığı çalışan herkes, işverenleri aracılığıyla otomatik olarak bir emeklilik planına dahil olacak. Devlet, sisteme katılanlara ekstra teşvikler verecek. Sisteme ilişkin tasarı, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. İşte sistemin satır başları:  

ÜCRETLE ÇALIŞANLARI KAPSIYOR

Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret karşılığı çalışanlar, işverenin, yasa hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilecek. en az yüzde 3 yatacak  

KAZANCIN YÜZDE 3’Ü YATACAK

Çalışanın katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3’üne karşılık gelen tutar olacak. Bu oranı 2 katına kadar artırmaya, yüzde 1’e kadar azaltmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.  

İŞVERENE SORUMLULUK

Bu tutar, en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden işgünü, işveren tarafından şirkete aktarılacak. İşveren, katkı payını zamanında şirkete aktarmazsa, çalışanın birikiminde oluşan parasal kayıptan sorumlu olacak.  

TUTAR ARTIRILABİLECEK

Çalışan, belirlenen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını işverenden talep edebilecek.  

2 AY İÇİNDE CAYMA HAKKI

Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek. Cayma halinde, ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 işgünü içinde çalışana iade edilecek. Yatırılan paranın değer kaybetmemesini şirket sağlayacak.  

İŞYERİ DEĞİŞİRSE

Çalışanın işyerinin değişmesihalinde, yeni işyerinde bu maddekapsamında bir emeklilik planı varsa,çalışanın birikimi ve sistemde kazandığıemekliliğe esas süresi yeni işyerindekiemeklilik sözleşmesine aktarılacak.Yeni işyerinde emeklilik planınınbulunmaması halinde çalışan, talepederse önceki işyerinde düzenlenmişsözleşme kapsamında katkıpayı ödemeye devamedebilecek.  

MAAŞI SEÇENE EK DESTEK

Emeklilik hakkının kullanılması halinde, hesabında bulunan birikimi en az 10 yıllık, yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5’i karşılığı ek devlet katkısı ödemesi yapılacak.   İLAVE KATKI: Çalışan adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları üzerinden devlet katkısı sağlanacak. Çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, bin TL ilave devlet katkısı sağlanacak. Bakanlar Kurulu, bu tutarı yarısına kadar artırabilecek.   İŞVEREN TAKİP EDECEK: Çalışan katkı payının takip ve tahsil sorumluluğu şirkete ait olacak. Şirketlerce, fon işletim gideri kesintisi dışında başka bir kesinti yapılamayacak. Her bir ihlal için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca 100 TL idari para cezası uygulanacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA