SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Rusya, Türkiye Ambargosunu Resmi Olarak Kaldırdı

Rusya, Türkiye Ambargosunu Resmi Olarak Kaldırdı
Bu haber 12 Ekim 2016 - 17:15 'de eklendi ve 455 kez görüntülendi.

Vladimir Putin önderliğindeki Rusya Federasyonu hükumeti, kayısı, şeftali, mandalina ve erik için olan yasak listesini resmi olarak kaldırdı.

Geçtiğimiz günlerde yerel Rus basınının yaptığı açıklamalara göre, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya Federasyonu tarafınca ithal edilmesi yasak olan bazı ürünlerin gözden geçirilmesine yönelik olan yasa, Başbakan Dimitri Medvedev tarafından yürürlüğe konuldu. 
İmzalanan kararname sayesinde Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyetinden getirtilmesi yasaklanan kuru ve taze portakal, kayısı, erik, şeftali ve mandalinanın ithalat yasağını kaldırdı. Yine de 1 Ocak 2016’den bu yana Türkiye tarafından ithal edilmesi yasak olan domates, elma, portakal, kayısı, lahana, brokoli, tuz, armut, salatalık, üzüm, kuru soğan, tavuk ve hindi eti gibi diğer ürünlerin Türkiye’den alınmasına ilişkin yasakları halen daha devam ediyor.
 İthalat yasaklarından önce Türkiye Cumhuriyetinden ihraç edilen meyve veya sebzeler,  Rusya Federasyonunun ithalat oranında %2,4’lük bir paya sahipti. Tekstil ve diğer sektörlerde ihraç edilen ürünlerde ise Türkiye Cumhuriyeti büyük bir gelir sağlıyordu.
Türkiye Cumhuriyetinden ihracatı gerçekleştirilen domates ise Rusya Federasyonunun domates ithalatının %57’sini oluşturuyordu. Bunun yanında ihracatı gerçekleştirilen şeftali payı ise %45 civarındaydı. Soğan, brokoli, salatalık ve diğer sebze ürünlerinde ise Pazar payımız, Rusya Federasyonunun ithalatının %20’sine hakimdi. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA