SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Sabah’tan Müthiş İddia: Elektriği Fetö Kesiyor

Sabah’tan Müthiş İddia: Elektriği Fetö Kesiyor
Bu haber 01 Ocak 2017 - 13:07 'de eklendi ve 711 kez görüntülendi.

İstanbul başta olmak üzere ülkenin pek çok kentinde yaşanan elektrik kesintilerinin Fetö tarafından yapıldığını Sabah gazetesi ileri sürdü.

Gazetenin haberinde DDOS saldırılarını organize eden hayalet hackerlarden bahsedildi.

Habare göre “hayalet hacker” timi şimdi de özel şirketleri gözüne kestirdi.  FETÖ’ye finansman sağladığı için kayyum atanan şirketler başta olmak üzere özel işletmelere siber saldırılar düzenleyen FETÖ, sistemini ele geçirdiği firmalardan 100 binlerce dolar “anahtar” parası istiyor.

Böylece yine büyük gelir elde ediyorlar. Kamuda önlemelr alındı ama özel firmalarda bu önlemler henüz şu an için yeterli değil.

PEKİ NASIL OLUYOR ?
Bazı kritik firmalara sadece bilgileri ele geçirmek için saldıran terör örgütü, yazılımsal açığını tespit ettiği özel işletmelerden ise sisteme yeniden erişebilmeleri için para talep ediyor. “Hayalet hacker”lar olarak anılan FETÖ’nün bilgisayar korsanları birden fazla bilgisayar ile düzenledikleri ani DDOS saldırıları ile önce bilgisayarlarda kendilerini çeşitli yöntemlerle aktif hale getiriyor. Ardından sistemi zombiye dönüştürerek tüm sistemi ancak bir şifreyle aktif olacak şekilde düzenliyorlar. Sistemin anahtarı için ise her bir şirketten 100 binlerce dolar isteyen örgütün bu yöntemle milyonlarca doları yurtdışına kaçırdığı öğrenildi.

ŞİRKETLER AÇIKLAMIYOR
FETÖ’nün bu yöntemle son dönemde çok ciddi oranda gelir elde ettiği öğrenilirken, siber saldırıya uğrayan ve sistemleri ele geçirilen şirketler ise bu durumu prestij kaybına uğrayacakları endişesiyle yetkili kurumlara bildirmiyor. Bilgi ve Kurumu’nun 15 Temmuz’un ardından devreye soktuğu siber saldırılara maruz kalan şirketlerin bunu kuruma bildirme yükümlülüğü de şirketler tarafından yerine getirilmiyor.

HACKER ORDUSUNA REKOR BAŞVURU
Diğer yandan   FETÖ’nün hayalet timi gibi terörist gruplarla mücadele etmek için hükümetin kurmaya çalıştığı “beyaz hacker” ordusuna da rekor başvuru geldi.  Öyle ki 3000’e yakın bir başvuru gerçekleşti.

Başvurular usom@btk.gov.tr adresinde alınmaya devam ediyor.

BİLİNÇLENDİRMEYE ÖNEMLİ
Bilhassa  özel işletmeler siber saldırılara karşı hâlâ yetersiz durumdayken, bir saldırıya maruz kaldıkları ne yapacaklarını dahi bilemiyorlar. Bundan dolayı siber olaylara müdahale ekipleri kamuda etkin şekilde hizmet verirken, işletmeler ise saldırının önlenmesi için BTK’dan yardım talebinde bulunuyor. Ancak zamanında tespit edilemeyen saldırılar için ise bazen geç kalınmış olunuyor. BTK bu kapsamda bilinçlendirme çalışmalarına da hız verecek. Bir saldırı ile karşı karşıya kalındığında ne yapılması gerektiği detaylarıyla işletmelere anlatılacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA