SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Sokakta Düğün, Nişan ve Kına Yasaklandı

Sokakta Düğün, Nişan ve Kına Yasaklandı
Bu haber 02 Eylül 2016 - 22:58 'de eklendi ve 486 kez görüntülendi.

Bilindiği üzere 20 Ağustos 2016 tarihinde Gaziantepte açık alanda yapılan kına merasiminde bombalı saldırı düzenlenmiş ve 56 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. İçişleri Bakanlığı aynı saldırıları önlemek ve tedbir almak amacıyla sokaklarda düğün, kına, nişan merasimlerinin yapılmasını yasakladı. İçişleri Bakanlığının bu yasağı Gaziantep ilinin İslahiye ilçesdinde cami anonsundan yayınlandı.

Gaziantep’in Beybahçe Mahallesi’nde, geçen 20 Ağustos günü Besna ve Nurettin Akdoğan çiftinin kına gecesinde terör örgütü IŞİD üyesi bir kişi üzerindeki bombayı infilak ettirdi. Patlamada, çoğunluğu çocuk 56 kişi hayatını kaybetti, 90’ın üzerinde kişi de yaralandı. Yaşanan bu saldırının sonrasında İçişleri Bakanlığı da bundan sonra benzer bir durum yaşanmaması için bir tedbir alınmasını kararlaştırdı.
İçişleri Bakanlığı kararıyla geçen 25 Ağustos günü sokak ve mahalle aralarında yapılan düğün, nişan ve kına gecesi aktivitelerinin yasaklandı. Bakanlığın bu kararı daha sonra İller İdaresi Genel Müdürlüğü vasıtasıyla bütün il valilikleri ile ilçe kaymakamlıklarına tebliğ edildi. Valilik ve Kaymakamlıklar da alınan bu kararı kamuoyuna mahalli medya, anons sistemi ve muhtarlar vasıtasıyla duyurmaya başladı.

TÜM ETKİNLİKLER KAPALI ALANLARDA YAPILACAK
Bakanlık kararıyla bundan sonra güvenlik riski oluşturduğu için düğün, nişan ve kına geceleri sokak aralarında değil, kapalı mekanlarda yapılacak. Düğün, nişan ve kına gecesi yapacak kişilerin daha önceden güvenlik güçlerine bilgi vermesi de zorunlu hale getirilirken, karara uymayanlar ile ilgili Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezası uygulanacak. Kapalı mekanlarda yapılacak aktivitelerde de olası terör saldırılarının önlenmesi amacıyla polis ve Jandarmanın önlem alacağı kaydedildi.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA