SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Su Damacanalarına Çip Geliyor

Su Damacanalarına Çip Geliyor
Bu haber 17 Kasım 2016 - 17:03 'de eklendi ve 600 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, sağlıklı yaşam için son derece önemli olan suyun tüketim şeklinin öneminden bahsederek su damacanaları hakkında yapmış oldukları çalışmalardan bahsetti.

Su damacanalarının sağlıklı kullanımına sahip olmaları için en fazla 5 yıl ve 75 kez dolum yapılabilmesinin sınırlandırılması hakkında çalışma yaptıklarını belirtti. Bu sınırlamayı mümkün hale getirebilmek ve denetiminin de imkanlı hale gelmesini sağlamak için barkod sistemi üzerinde çalışıldığını dile getirdi. Su damacanalarının üzerinde olacak olan barkod ile tüm damacanaların takibi gerçekleşebilecek. Mevcut tüm yazılımlarda bu barkodu takip edebilecek sisteme entegre edilecek. Tüketicilerin barkodsuz olan su damacanalarını satın alınmaması gerektiği konusunda da bilinçlendirileceğini bildiren Eyüp Gümüş, 2017 yılı itibari ile bu uygulamaya başlanacağını bildirdi.

2017 yılı için planlanan çalışmaların arasında, içme suyunun çeşmelerden sağlanabilmesi için girişimlerin olduğundan bahseden Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, hangi ilin neresinde su ile ilgili bir problemin olduğunun anlık olarak takip edilebileceğini ifade etti. İçme sularının hangi illerde sağlıklı ve hangi illerde sorun teşkil edebileceğini yayınlayacaklarını da sözlerine ilave etti. Bu sistem için de kullanılacak olan yazılım ile artık çeşme sularında içilebilir bir hal alması sağlanacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA