SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonunda Samsunum-3 Gemisi ile Kanyon Turu

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonunda Samsunum-3 Gemisi ile Kanyon Turu
Bu haber 11 Eylül 2016 - 18:33 'de eklendi ve 1.284 kez görüntülendi.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yer alan Şahinkaya Kanyonu doğal güzelliğiyle sadece ülkemizden değil yurt dışından da ziyeretçiler çekmektedir. Şanihkaya Kanyonu bir çok habere konıu olmaktadır. Bu haber konuları sadece doğal güzelliğinden değil Samsun’un Vezirköprü ilçesini ikiye bölmesidir.

Vezirköprü ilçesi Şanihkaya barajı tarafından ikiye bölünmüştür. İlçe merkezinden ilçenin karşısına geçiş için eski tip sandal tarzı diyebileceğimiz gemiler kullanılmaktaydı. Tabi karşıya kolaylıkla da geçilmiyordu. Hava şartları el vermeliydi. Hava şartları el vermezse baraj dalgalı oluyor ve karşı tarafa ulaşım olmuyordu.

Samsun’un Vezirköprü ilçesi halkı her fırsatta bu baraj üzerine köprü isteklerini dile getirdiler fakat bu dilekleri gerçekleşmedi. Halbuki ilçenin turizm potansiyeli yüksekti fakat bu ilkel durum ilçeyi modern göstermiyordu.

Büyüşehir Yasası İlçeyi Değiştirdi

Büyükşehir Yasası’nın çıkması ile ilçenin çehresi değişmeye başladı. Ödenekler geldi. Yatırımlar yapıldı. Doğal güzellikler gün yüzüne çıkmaya başladı.

Samsun şehri için gemi yaptıran Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz bu gemiye Samsunum-1 adını verdi ve deniz üzerinden Samsun şehir turu seferleri yapılmaya başlandı.

Daha sonra Samsunum-2 gemisi üretildi ve bu gemi Samsun’un Asarcık ilçesinde bulunan HAsan Uğurlu Baraj gölü seferleri için kullanıldı.

Samsunum-3 Gemisi Vezirköprü İlçesinde Kullanılacak

Başkan Yılmaz, Samsunum-3 gemisini yaptırdı ve bu gemiyi de Şahinkaya Kanyonu ile ünlü olan Vezirköprü ilçesine hediye etti.

Bu gemi sayesinde ilçeye turlar gelmeye ve Şahinkaya Kanyonunu görmeye başladılar. Samsunum-3 gemisi ile yerel halk da kanyon gezi turu rekabeti için gemilerini iyileştirdiler ve ilçe daha gelişmiş hale geldi.

İlçeyi ikiye bölen baraj artık daha rahat bir şekilde aşılabiliyordu. Hava koşulları ne olursa olsun gemiler daha iyi olduğu için karşıdan karşıya geçmelk sorun olmuyordu. 

Hatta Samsun Büyükşehir Beledie Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kendisi bizzat Vezirköprü ilçesine gelip Samsunum-3 gemisine kaptanlık yaptı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA