SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

YAŞ ile TSK Komutasında Değişiklikler Yaşandı

YAŞ ile TSK Komutasında Değişiklikler Yaşandı
Bu haber 28 Temmuz 2016 - 23:11 'de eklendi ve 444 kez görüntülendi.

Her sene gerçekleştirilen YAŞ (Yüksek Askeri Şura) toplantısının bu sene farklı olması dikkatleri üzerine çekti. Geçen senelerde 3 gün süren YAŞ toplantısı bu sene darbe girişimi sonrası 5 saat gibi kısa bir zaman diliminde tamamlandı.YAŞ toplantısında neler konuşuldu?Alışılageldik YAŞ toplantısının yanısıra bu sene hangi farklı olaylar gerçekleşti?YAŞ Kararlarına göre TSK komutasında kimler var?Detayları sizler için derledik…

Toplantının ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, toplantının ardından YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunuldu. Erdoğan’ın onayının ardından kararları açıklamak üzere Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kameralar karşısına geçti.

Buna göre, darbe girişiminin ardından yapılan 2016 YAŞ toplantısında alınan kararlar şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bostanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ünal’ın görevlerine devam edeceğini açıkladı – Kalın, Jandarma Genel Komutanlığına Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Güler’in, Genelkurmay İkinci Başkanlığına ise 1. Ordu Komutanı Dündar’ın atandığını bildirdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın görevlerine devam ettiğini açıkladı. Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığını ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın yaptığı açıklamaya göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele görevlerine devam edecek. Jandarma Genel Komutanlığına Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in, Genelkurmay İkinci Başkanlığına ise 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar’ın atandığını belirten Kalın, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’na Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün, 1. Ordu Komutanlığına Orgeneral Musa Avsever’in, 2. Ordu Komutanlığına Orgeneral İsmail Metin Temel’in, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına Orgeneral Tahir Bekiroğlu’nun atandığını söyledi. Kalın, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş ve Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep’in de görevlerine devam edeceğini kaydederek, “Kararlar milletimize ve ordumuza hayırlı olsun.” dedi. YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın açıkladı…

YAŞ sonrası TSK komuta kademesi şöyle: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep Genelkurmay 2’nci Başkanı Ümit Dündar Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı bu sene alışılagelmişin dışında Başbakan Yıldırım Başkanlığı’nda Çankaya Köşkü’nde yapıldı. Daha önce Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’ndaki ‘Çakmak Salonu’nda yapılan ‘çok gizli’ nitelikli toplantı ilk defa karargah dışına taşınmış oldu. Kritik toplantı 5 saat sürdü. Önceki yıllarda 3 gün süren şura çalışmalarını bir günde tamamladı. Askerler toplantının ardından Köşk’ten ayrıldı. Başbakan Binali Yıldırım da YAŞ’ta alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunmak için Ak Saray’a gitti. Cumhurbaşkanı’nın da akşam YAŞ üyelerine yemek vereceği duyuruldu. İşte kritik YAŞ’tan notlar…

KAPIDA ASKER YERİNE SİVİL KORUMA

Toplantı salonunun kapısında bu defa askerlerin yerine sivil korumaların (polislerin) beklediği gözlendi.

YAŞ’TA ‘KALIN DOSYALAR’ D

arbe girişiminin gölgesinde girilen bu yıl YAŞ’ın ‘önemi’ komutanların ve Milli Savunma Bakanı’nın dosyalarına da yansıdı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık toplantıya kalın bir dosya ile katılırken Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ise 4 büyük dosya ile toplantıya katıldı. GEÇEN YILKİ YAŞ ‘SAKİNDİ’ Geçen yılki ‘ihraçsız’ geçen YAŞ’taki toplantıda çekilen fotoğraf ise bu yılki toplantının önemini gözler önüne serdi.

MASADAKİ KORGENERAL

Başbakan Yıldırım başkanlığındaki toplantıda Fikri Işık, Milli Savunma Bakanı olarak ilk defa yer aldı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele de katıldı.

MENDİ DE KATILDI

YAŞ toplantısına, TSK’dan ihraç edilen eski 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’nin yerine atanan İsmail Metin Temel, masadaki korgeneral rütbesi ile katıldı.

BİNALİ YILDIRIM İLE ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİLER

Başbakan Binali Yıldırım, Yüksek Askeri Şura üyeleri ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti. Başbakan Yıldırım ve kuvvet komutanları aslanlı yolda yürümelerinin ardından, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı. Misak-ı Milli kulesine geçilmesinin ardından ise Başbakan Yıldırım, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Yıldırım’ın defterde yer alan ifadeleri şöyle: “Aziz Atatürk, Yüksek Askeri Şura üyeleri olarak huzurunuzdayız. Kurduğun Türkiye Cumhuriyetini daima yüceltip istiklal ruhuna sadık kalarak, ülkemizi istikbale emniyet ve güven içinde taşıma azmindeyiz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de demokrasiye ve milli iradeye sadakatle bağlı olarak ülkemize hizmet etmeye devam edecektir. Türkiye, 15 Temmuz gecesi ikinci bir kurtuluş mücadelesinden zaferle çıkmıştır. Milletimiz, iradesini hiçbir vesayet odağına teslim etmeyeceğini göstermiş, ülkesine ve demokrasisine kahramanca sahip çıkmıştır. Milyonlarca insanımız, gözünü kırpmadan şehadete koşarken bu yüce millet milli mücadeledeki istiklal ruhunu koruduğunu bütün dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Devletimize, milletimize ve ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kasteden bütün terör örgütlerini bertaraf edeceğimiz muhakkaktır. 2016 Yüksek Askeri Şura çalışmalarının, ülkemize, milletimize ve TSK’ya hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum. Huzurunda bir kez daha ifade etmek isterim ki bu millet kıyamete kadar dimdik ayakta kalacak. Bu vatan, dünya var oldukça bütünlüğünü koruyacak. Bu bayrak, kanımızın son damlasına kadar göklerde dalgalanacak. Bu ezanlar, bu salalar bu semalarımızda sonsuza kadar yankılanacak. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Ruhun şad olsun.”

EMİR SUBAYLARI YOK

Her YAŞ toplantısı öncesi gerçekleştirilen Anıtkabir ziyaretinde de bu kez dikkat çeken bir ayrıntı vardı. YAŞ üyesi komutanlarının emir subayları, yanlarında yer almadı. TSK’daki terfi ve atamanın ele alındığı şuranın en önemli gündemini ise FETÖ darbe girişimi oluşturdu. Toplantı dolayısıyla Çankaya Köşkü çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bir polis helikopteri Çankaya Köşkü üzerinde uçarken köşk çevresinde özel harekat polisleri bekledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA