SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Zahid Bizi Tan Eyleme Şehzade Mustafa’nın ölümü

Zahid Bizi Tan Eyleme Şehzade Mustafa’nın ölümü
Bu haber 10 Haziran 2016 - 0:18 'de eklendi ve 3.676 kez görüntülendi.

Muhteşem Yüzyıl’da Şehzade Mustafa Ölüme Yürürken Çalan Müzik Zahit Bizi Tan Eyleme kimin eseridir? Zahid Bizi Tan Eyleme Şehzade Mustafa’nın ölüme yürüdüğü anda çalan müzik hakkında bilmemiz gereken herşey bu haberde.   Zahid Bizi Tan Eyleme dizeleri Bezcizade Muhyiddin Muhammed’e aittir.   MUHYİ: Doğum yılı bilinmiyor ama Konyalı olduğu, 1611 yılında sonradan geldiği İstanbul-Üsküdar’da Şekuri Tekkesi’nin avlusuna gömüldüğü biliniyor. Asıl adı, Bezcizade Muhyiddin Muhammed’dir.     Önce “Halfeti Tarikatı”ndan, İstanbul’a gelince İdris-i Muhtefi’ye bağlanır. Fatih, Çarşamba’daki zaviyeye şeyh olur. Muhyi’nin divanı adlı eseri kaybolmuş. Kimi cönklerde, ozanın aruzla ya da heceyle yazılan şiirlerine rastlanıyor. Muhyi’nin döneminde iyi bir ozan olduğu anlaşılıyor.  

Zahid Bizi Tan Eyleme kimin eseridir, hikayesi nedir. Zahid  Bizi Tan Eyleme ne anlatıyor. Zahid Bizi Tan Eyleme sözleri. Zahid bizi tan eyleme Hak ismin okur dilimiz Sakın efsane söyleme Hazret’e varır yolumuz Sayılmayız parmağ ile Tükenmeyiz kırmağ ile Taşramızdan sormağ ile Kimse bilmez ahvalimiz Erenler yolun güderiz Çekilip Hakk’a gideriz Gaza-yı ekber ederiz İmam Ali’dir ulumuz Erenlerin çoktur yolu Cümlesine dedik beli Gören bizi sanır deli Usludan yeğdir delimiz Tevhid eden deli olmaz Allah deyen mahrum kalmaz Her seher açılır solmaz Bahara erer gülümüz Muhyi sana olan himmet Aşık isen cana minnet Elif Allah Mim Muhammed Kisvemizdir dalımız Zahid : dünyaya sırtını dönmüş, onu elinin tersiyle itivermiş kişi demektir. Ancak, ‘Zahid’ kelimesinin tasavvufî terminolojideki anlamı biraz olumsuz biçimde “ham sofu, çiğ tavırlı dindar, dinin özünden ziyade şekilciliğiyle ilgilenen kişi, dediğim dedik bir dayatmacı”yı karşılar. Pişmek kelimesini hiç tanımamış, bilge tecrübelerden uzak, arif ve âşıklığın ne demek olduğunu anlamayacak kadar bağnaz ve dini dış görünüşünde göstermek üzerine tavizsiz hareket eden, daha giysi ve suretinin şeklinden başlayarak kendini zahire kaptırmış bir tiptir. Onun kendince doğruları vardır ve bunlardan taviz vermek, haşa dinden çıkmak gibidir. Muhtemelen böyle bir kişi dini temsil ederse din korkulacak bir yapıya sokulmuş, zahid de o evvelki güzel ve sevecen anlamını bırakıp asık suratlı, soğuk bir kılığa bürünmüş olur ki eskiler ona ‘’kaba sofu” derler. Tan Eylemek : Ayıplamak. Yüzlerce yıl öncesi Muhy-i, “tükenmeyiz kırmağ ile” demiş.   Zahid Bizi Tan Eyleme Ruhi Su tarafından da seslendirilmiştir.   Hatırla Sevgili Dzisinin finalinde, “kırılanların” sayısı da verildi. İdam, işkence ve sürgün rakamları bitiş jeneriğinde sunuldu. Zahid Bizi Tan Eyleme Muhteşem Yüzyıl dizisinde şehzade Mustafa’nın ölüm sahnesinde de seslendirilmiştir. Zahid Bizi Tan eyleme son olarak O Ses Türkiye yarışmasında Athena Gökhan ve Hakan tarafından seslendirmiş ve büyük ilgi görmüştü.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA