SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Ağrı Kesiciler Kalp Yetmezliği Yapıyor

Ağrı Kesiciler Kalp Yetmezliği Yapıyor
Bu haber 01 Ekim 2016 - 11:42 'de eklendi ve 3.386 kez görüntülendi.

Ağrı kesiciler en ufak bir ağrıda bile kullandığımız ilaçların sadece birisi. Bilim insanları tarafından yapılan son araştırmalar, ağrı kesicilerin kalp sorunlarına sebebiyet verdiğini ve insan sağlığına zararlı olduğunu açıkladı. 4 ülkede 10 milyon kişi üzerinde yapılan deneylerde ağrı kesicilerin kalp yetmezliği ve diğer kalp sorunlarını tetiklediği belirlendi.

İtalya’da yaşayan bilim adamları, başta İtalya olmak üzere, İngiltere, Hollanda ve Almanya’dan yaş ortalaması 77 olan ve düzenli bir şekilde ağrı kesici kullanan 10 milyon kişi üzerinde düzenli ve detaylı bir araştırma ortaya koydu ve yaklaşık 10 milyon kişinin de kalp yetmezliğini tetiklediği sonucuna varıldı. İtalya’nın Milan, Bicocca Üniversitesinde bulunan bilim insanları, ağrı kesicilerin ve aynı etkiyi veren ilaçların kalp yetmezliğine sebebiyet verdiğini açıkladı. 2 hafta içerisinde bu tür ilaçları alan hastaların, bu ilaçları almamış olan insanlara kıyasla, kalp yetmezliği nedeni ile hastaneye kaldırılma ihtimalinin yüzde 20 daha fazla olduğu ifade edildi.

Yine de deneyi yapan araştırmacılar, ağrı kesici kullananların sağlığına daha az dikkat eden kişiler olduğunu ve ağrı kesicilerin 65 yaş altı kişileri hiçbir şekilde etkilediğine dair bir belirti bulmadıklarını ifade ettiler. İngiliz Kalp Vakfı ise bu tür ilaçların çok düşük dozda ve mümkün olduğu kadarıyla kısa süreli olarak kullanılmasının, kalp üzerinde herhangi bir sorun oluşturmadığını belirtti. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA