SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Türkiye’de İş Sağlığı ve Meslek Hastalığı Önemsenmiyor

Türkiye’de İş Sağlığı ve Meslek Hastalığı Önemsenmiyor
Bu haber 03 Ekim 2016 - 23:47 'de eklendi ve 3.494 kez görüntülendi.

Ülkemizde, bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan ve yaptığı işin neticesinde bir hastalığın geçici veya sürekli olması duruma meslek hastalığı olarak adlandırılmaktadır. İş sağlığı yönünden iş girişlerde ve periyodik muayeneler sırasında kişilerin yaptıkları işlere uygun niteliklere ve yapıya sahip olup olmadıkları iyi araştırılmalıdır. Meslek hastalığında önemli olan husustan biri, kişinin yakalandığı bu rahatsızlığın hangi sebepten kaynaklandığından kesin olarak emin olunmalıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumundan yetki almış bir hastaneden alınacak rapor, meslek hastalığının teşhisinde olumlu sonuç verebilir. SGK gerekli araştırmalar için meslek hastalığına yakalanan kişinin çalıştığı yerden dokumanlar isteyebilir. Sağlık şartları yerine getirilmiş mi, önlemler alınmış mı, hastanın geçmişinde ve ailesinde benzer hastalıklar var mı, araştırılarak doğru tespit yapılması mümkündür.

SGK, çalışanların işten ayrıldıkları dönem, çalışma süreleri hepsini inceler, eğer hastalık işten çıktıktan sonra ortaya çıkmışsa meslek hastalığı sınıfına giremez, çalıştığı yerde olduysa meslek hastalığı olarak değerlendirilir. 
Bu bilgilerin doğrulanması önemlidir çünkü meslek hastalığı olan kişiler belirli durumlardan faydalanabilir. Ayrıca, bu hastalığın tespitinden sonra iş yeri kontrole girerek gerekli önlemlerin alınıp alınmadığına bakılır ve işverenin veya iş güvenliği uzmanının ihmalleri tespit edildiğinde gerekli yasal işlemler yapılır. Bu yüzden meslek hastalığı teşhisinde sadece yetkili mercilerin verdikleri raporlar kabul görüyor.
 
Meslek hastalığı sonucu iş görememe durumundaki oranları belirlemek için Ankara, Zonguldak ve İstanbul’da bulunan Sağlık Bakanlığına ait üniversite hastaneleri ve meslek hastalıklarına bakan hastaneler yetkilidir. 
Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği, meslek hastaları konusunda düzene girmek için çok yol kat etmemiz gerekiyor. Şimdiki sistemde herkes çok para kazanmanın derdinde, bu nedenle herkes masraftan kaçmaya çalışıyor ve arkasından da iş kazaları meydana geliyor.

Uzmanlar Türkiye’de bu bahsedilen hususlar konusunda yeterince hassas davranılmadığı yönünde fikir beyan etmektedirler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA