SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Zika Virüsü Dünyayı Nasıl Tehdit Ediyor

Zika Virüsü Dünyayı Nasıl Tehdit Ediyor
Bu haber 03 Eylül 2016 - 1:35 'de eklendi ve 3.530 kez görüntülendi.

Asya ve Afrika’da 2 milyardan fazla insan tehdit altında

Zika Virüsü Nedir?

İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçer ve Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden olur. Daha önce maymunlarda görülen virüs, ilk kez Nijerya’da bir insanda tespit edildi. Gebe kadınlara bulaştığında bebeklerde anomaliler görülmesine yol açar. Zika ile doğan bebeklerin kafaları normalden 31.5-32 santimetre daha küçük olur ve beyin fonksiyonlarında bozukluklar olur.

Amerika Birleşik Devletleri Önlem için İlaçlama Yaptı

Amerika’nın Güney Karolayna’da zika virüsü ilaçlaması arıların ölümüne sebep oldu. Yapılan açıklamaya göre Amerika Birleşik Devletlerinde dünyayı tehdit eden ve ana vatanı Asya ve Afrika olan Zika Virüsü’ne önlem almak amacıyla ilaçlama yapılması kararlaştırıldı.

İlaçlama yaparken ilaçlama aletlerinin ulaşamadığı yerlere uçaklarla ilaç atıldı. Bu sırada bölgede arıcılıkla uğraşanlar ise uçakla yapılan ilaçlama sebebiyle arılarının öldüğünü belirttiler.

Yetkililer ise bu durumun araştırmak için toprak ve arı örneği alarak en kısa zamanda bu durumu açıklığa kavuşturmayı planlıyorlar.

Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), Zika virüsüne ilişkin açıklamasında virüsün bulaştığı kişilerde semptomların yaklaşık bir hafta içinde ortaya çıktığını ve kanda birkaç gün duran virüsün bazı kişilerde daha da uzun kaldığını ifade etti.

Başlıca belirtileri:

Ateş
Baş ağrısı
Gözlerde kızarma
Kusma
Döküntü
Kas ve eklem ağrısı


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA