SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Cumhurbaşkanı”Referandum sonucunun “evet“ olarak çıkmasını bekliyorduk”

Cumhurbaşkanı”Referandum sonucunun “evet“ olarak çıkmasını bekliyorduk”
Bu haber 25 Haziran 2016 - 1:05 'de eklendi ve 3.657 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TÜMSİAD iftarında İngiltere’de yapılan referandum hakkında konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki TÜMSİAD iftar programında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması şöyle: “Her badire yüzlerdeki maskeleri indirdi. Çıkarları için çanak tutanlar oldu. Yıllarca hizmet diyerek milletin sinesine sınanların, aslında nasıl bir şer örgütlenmesi kurduğuna şahit olduk. Darbe girişimiyle sonuç almak istediler ama başaramadılar. Biliyoruz boş durmayacaklar. Ne yaptılarsa olmadı. Yaşadığımız her badire birilerinin yüzündeki maskeyi indirdi. Eylem için yığınak yaptıkları ilçelerde yok olup gittiler. Milletimiz tüm bu saldırılara karşı sağlam duruş sergiledi. Eski Türkiye’nin krizlere karşı mukavemeti zayıftı. Yine aynı oyunları oynamak istediler.

1 AY İÇİNDE NEFESLERİ KESİLDİ

2002-2007 yılları arasında Türkiye’yi istikrarsız hale getirmek için girişilen çabalar sonuç vermeyince 2013’ten itibaren yeni ve daha cüretkar bir projeyi devreye soktular ama ne yaptılarsa olmadı. Finans oyunları kafi gelmedi, Türkiye eksilenin yerine yenisini süratle koymayı başardı. Halkın bir kesimini sokağa dökme çabaları netice vermedi. Bir ay içinde nefesleri kesildi. Herkes evine, işine, gücüne döndü. Biliyoruz ki mevcut sorunları kaşımaya devam edecekler. Yeni senaryolarla ülkemizi köşeye sıkıştırmaya çalışacaklar.

“YIĞINAK YAPTIKLARI İLÇELERDE YOK OLUP GİTTİLER”

Eylem için yığınak yaptıkları ilçelerde yok olup gittiler. Milletimizi tüm bu saldırılara karşı sağlam duruş sergilemiştir. Verilen mücadelenin bir de bedeli var. En büyük bedeli şehitlerimiz ve aileleri veriyor. Bedel ödediğimiz bir diğer alan da ekonomidir. Fakat bu üstesinden gelemeyeceğimiz bir sıkıntı değildir.

“YENİ TÜRKİYE’NİN DOĞUM SANCILARI”

Temel ekonomik veriler ülkemizin yeniden yükseliş trendine girdiğini gösteriyor. Yaşadığımız tüm badireleri tüm mazlumların ümidi olan Yeni Türkiye’nin doğum sancıları olarak görüyorum.

İNGİLTERE’DEKİ REFERANDUM

Öncelikle demokrasiye, milli iradeye saygıyı esas alan bir siyasi anlayışın mensupları olarak referandum sonuçlarının İngiliz halkı için hayırlı olmasını diliyorum. Tüm dünya ile birlikte biz de referandum sonucunun “evet” olarak çıkmasını bekliyorduk. Ama sonuç bu şekilde teşekkül etti. Bunu Avrupa için yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyorum. Avrupa Birliği’nin Türkiye ile ilgili çifte standardı artık gizlenemeyecek hale gelmiştir. Bize engel üstüne engel koydular ve 53 yıldır bizi kapılarında beklettiler. Hala bekletiyorlar.

“3 BİN YIL DİYORDUNUZ, 3 GÜN BİLE DAYANAMADINIZ”

İkircikli davranmayın’ dedik, bunlarla bütün müzakerelerde hep şunu söylemişimdir. Alacaksanız, ‘buyurun’ deyin, almayacaksanız ‘boşuna uğraşmayın, almayacağız sizi, bizi de yormayın, siz de yorulmayın’ deyin. Ama hep aldattılar, dürüst davranmadılar. İşte şimdi buyurun İngiltere… Ne dedi? ‘3000 yılına kadar Türkiye giremez’ dedi. Şimdi ne oldu? Hadi buyur bakalım, 3 gün bile dayanamadın bak…” Bize engel oldular, oluyorlar. Fransız bir yetkili ‘sizi AB’ye almazlar’ demişti. Neden deyince de ‘Müslümansınız’ demişti. ‘Bizi NATO’ya neden aldınız?’ deyince de ‘orada yanlışlık oldu’ dedi

TÜRKİYE’YE YAPILAN UYGULAMA İSLAMOFOBİKTİR

“Biz Avrupa Birliğini önemsedik ve bu yolda bir gayret ortaya koyduk ama hep bizi oyaladınız. Beraber müzakere masasına oturduğumuz kişilerle maalesef bizi ayırt ettiniz. İşte son olarak göçmenler konusunda takındığı insani ve ahlaki olmayan yaklaşım, Avrupa Birliğinin tutarlılığını ciddi şekilde tartışmaya açmıştır. Avrupa’da yükselen ırkçı ve İslamofobik akımlar ile -kimse demesin Avrupa İslamofobik değil. Hayır, işte ben söylüyorum- şu anda Türkiye’ye yapılan uygulama İslamofobik. O yüzden bizi almak istemiyorlar.

KOPENHAG KRİTERLERİNİ ANKARA KRİTERLERİ OLARAK DEĞİŞTİRİR YOLUMUZA BAKARIZ

Bizim bu konudaki tavrımız açık ve nettir. Avrupa Birliğinin ekonomik ve demokratik standartlarını kendi vatandaşlarımızın refahı ve huzuru için önemli görüyoruz. Tam üyelik hakkımızın teslim edilmemesine rağmen Avrupa Birliği vizyonunu sürdürmemizin, kriterleri yerine getirmeye devam etmemizin sebebi budur. Ne demiştik, gerekirse Kopenhag Kriterleri’nin adını ‘Ankara Kriterleri’ olarak değiştirir ve yolumuza devam ederiz. Bugün de aynı yerdeyiz. Geçmişten farklı olarak bugün sorunun öznesi Türkiye değildir Avrupa Birliğinin bizatihi kendisidir.

Mülteci krizi ve İngiltere’nin ayrılık kararı Avrupa Birliğini tutumunu ve tutarlılığını sorgulamaya yöneltmelidir. Şayet, Avrupa Birliği bu sorgulamayı samimi olarak yapar ve gereğini süratle yerine getirirse zaten o birliğin içinde Türkiye doğal olarak yerini almış olacaktır. Böyle olmaz da Avrupa Birliği tutarsızlıklarını derinleştirerek yoluna devam etmeye kalkarsa kısa sürede yeni ayrılıklarla karşılaşması kaçınılmaz hale gelecektir. Avrupa, bizim rakibimiz değil, birlikte hareket etmeyi arzu ettiğimiz güçlü tarihi ve beşeri münasebetlerimizin bulunduğu bir coğrafyadır.

AVRUPA’DAKİ GELİŞMELERİ ENDİŞEYLE TAKİP ETMEYİ SÜRDÜRÜYORUZ

Avrupa’da yaşayan 6 milyonu bulan Türkiye kökenli insanımızın geleceğini ilgilendiren her mesele, tabii olarak bizim meselemizdir. Biz zaten kapısında bekleyen bir ülke olarak bu gelişmeleri yakından ve Avrupalıların bizi değerlendirirken kullanmayı çok sevdikleri ifade olan ‘endişeyle’ takip etmeyi sürdüreceğiz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA