SON DAKİKA

Son Dakika Haber Anladık
Son Dakika Haberleri

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov Vefat Etti

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov Vefat Etti
Bu haber 02 Eylül 2016 - 11:25 'de eklendi ve 3.382 kez görüntülendi.

30 Ocak 1938 yılında dünyaya gelen ve 1990 yılından beri Özbekistan Devlet başkanlığı görevini yürüten İslam Kerimov’un vefat ettiği haberi Reuters tarafından son dakika olarak duyuruldu.


Sovyetler Birliğinin yıkılmasından sonra kurulan Özbekistan’ı 26 yıl boyunca aralıksız olarak yöneten Kerimov son zamanlarda rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.

78 yaşındaki Kerimov’un sağlık durumu kritik diye açıklama yapılırken bir çok ajans KERİMOV hanedanın artık sona geldiğini belirtti.

Felç geçirmiştiAçıklamada, Cumartesi günü felç geçirerek hastaneye kaldırılan Kerimov’un sağlığının doktorlar tarafından “kritik” olarak nitelendiği de belirtildi.27 yıl Özbekistan’ı yönetti. 2 yıl Rusya’ya bağlı 25 yılı bağımsız.Kerimov, 1989 yılında Komünist lider olarak başına geçtiği ve o dönemde bir Sovyet cumhuriyeti olan Özbekistan’ı, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığın kazanılmasından bu yana da aralıksız yönetti.Bugün sabah saatlerinde Kerimov’un sağlık durumunun ağırlaştığı açıklanmıştı.Özbekistan Hükümetinin devlet yayın organı Narodnoye Slovo gazetesine yaptığı açıklamada, Cumartesi günü beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırılan Devlet Başkanı İslam Kerimovun sağlık durumunun kritik olduğu belirtilmişti.Özbekistan Devlet Başkanı Kerimovun beyin kanaması geçirdiği, Cumartesi günü kızı Lola Karimova-Tilljajevanın Instagram hesabındaki paylaşımı ile duyulmuş, Pazar günü de Özbekistan Hükümeti Kerimovun hastaneye kaldırıldığını doğrulamıştı.İslam Kerimov kimdir?Kerimov SSCB’ne ait bir yurtta yetişip, daha sonra Taşkent’te makine mühendisliği ve iktisat bölümlerini okudu.1964 yılında Komunist partiye katıldı. Devlet idaresine geçmeden önce mühendis olarak uçak sanayisinde çalışmıştır. 1983 ve 1986 yılları arasında Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. Adı yolsuzluk ve rüşvete karıştığı için 11 Ağustos 1984’de KGB tarafından Mayıs 1987’ye kadar gözaltı hapsinde tutuldu. 1989’da Özbekistan SSC’inde Komunist Parti’nin Birinci Sekreteri oldu. 24 Mart 1990’da Özbekistan SSCB’inde En Üst Sovyetlerin Başkanı oldu. Bu zaman içinde bütün SSC’nin bagımsızlığı için mücadelede bulundu ve 31 Ağustos 1991’de Özbekistan’nın bağımsızlığını ilan etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA